Жетон, на който Георги Стоянов попада на скоро се оказва свързан с братя Стайнови от Казанлък. За откритието съобщи самия той по време на тазгодишните Краеведски четения в Казанлък, които се състояха е края на месеца в Исторически музей "Искра". За съжаление, към момента колекционерът не е открил човек, на който жетона да е известен и да помогне с повече информация за него.
„При закупуването от мен на множество монети попаднах на този жетон с цифра 2 и надпис Брастай. Първоначално подходих скептично към този жетон, като мислех, че е нещо идващо от Русия. В последствие изписах Брастай в интернет и тук стана интересно. Излязоха снимки на вестник "БраСтай". Зачитайки се разбрах, че всъщност това е търговска марка на фирма "Братя Стайнови". Една от най-големите или направо най-голямата текстилна фабрика в страната ни.“, разказва в доклада си Георги.
Непосредствено след Първата световна война през 1919 година е създадено Акционерното дружество "Братя Стайнови". Предприятието е известно със своята социална политика към работниците, като във фабриката никога не е имало стачки, за разлика от много други предприятия. Осигурявани са били много добри условия за работа, но и извън работните помещения. Направени са детска градина, спортно игрище, плувен басейн, който е включен към тръбопровод с топла вода, това е описано от Иво Косев в неговия труд "Стопанско – индустриална дейност на братя Стайнови в периода 1918-1948 година".
По спомени от казанлъчани Стоянов е чувал, че във фабриката са разполагали със свое стопанство и вероятно работещите са купували стоки с намаление именно с такива жетони, като този, на който той попада.
„Номиналът, с който разполагам аз е 2 лева, като прилича на жетона използван и в Държавната военна фабрика. По тази прилика мога да предположа, че този жетон е от същия период, както тези на ДВФ или вероятно е от 30-те години на миналия век. Параметрите на жетона са диаметър 21 милиметра, материала е месинг, теглото на този екземпляр е 2,93 грама, като вероятно заготовката е била 3 грама. Гурта е назъбен, като назъбването е под ъгъл.“, разказа Стоянов.