Ученици от ПГЛПТ и учителя Корнелия Владева заедно с Ралица Митева – психолог на „Жените на Казанлък“ обсъждаха причините и съвети за справяне с различни ситуации през фокуса на насилието и какви последици оказва върху психичното здраве.
„Сближаване със себе си – пътеки към вътрешния мир“ – техники за управление на стреса, които могат да помогнат на пострадалите да се успокоят и справят със силните емоции, които изпитват, представи психоложката пред групата. Обсъдени бяха откриване на нови възможности, работа с травмата чрез проективни методики за емоционално освобождаване от травматичното изживяване.
Според данните: 46% от гражданите на ЕС са имали емоционален или психосоциален проблем през последните 12 месеца; 25% посочват, че те или членове на семействата им са се сблъскали с проблеми при достъп до услуги в областта на психичното здраве.
Според данните на СЗО над 450 млн. души по света имат психични разстройства. Българите най- често страдат от тревожни разстройства – 11,4%, разстройства на настроението – 6,2 % и злоупотреби с вещества – 3,3%. Статистиката показва, че у нас по – често боледуват жените, като една от основните причини, която се посочва е стресът в ежедневието.
За първи път този ден се чества през 1992 г., като годишна проява на световната федерация за психично здраве. Общата цел е да се повиши осведомеността за проблемите на психичното здраве и да се мобилизират усилията по отношение на подкрепата, грижата и лечението за по – добро психично благополучие.