Днес, в Центъра за превенция на насилието в Младежкия дом на Казанлък бе открито Защитено пространство “Детство без насилие“.
Приветствие отправи Стела Кехайова, председател на Сдружение „Жените на Казанлък“: „Не случайно сме избрали този ден, 2 октомври, за да открием Защитеното пространство. Тази дата е обявена от Общото събрание на организацията на Обединените нации за Международен ден на ненасилието.
Точно преди 3 години и половина, тук, в Младежки дом открихме Центъра за превенция на насилието над жени и деца и започнахме с невероятен ентусиазъм, защото бяхме убедени, че ще работим в името на жените и децата, за техните права. Днес, вече откриваме и Защитеното пространство, защото съм убедена, че с вдъхновение всички заедно можем да застанем зад каузата „Детство без насилие“.
В седмицата на Ненасилието, която започва от днес, ще бъдат проведени редица събитиян с информационен характер, съвместно Общинска библиотека "Искра", сподели още Кехайова.
„Надявам се, и ще се постараем, децата да бъдат обгрижени, да получат свобода, да бъдат чути, да получат любовта от която имат нужда, за да можем да им върнем сигурността, спокойствието и вярата, в света, който ги заобикаля", сподели психологът от Защитеното пространство Ралица Стефанова. Тя поясни, че посетителите на Пространството ще работи чрез различни методи – арт терапия, игри, изслушване, изказване.
Гости бяха народни представители, експерти в сектор „Образование“ на Община Казанлък, директори на Социално подпомагане, Закрила на детето, рег. координатор на комисията за защита от дискриминация - Стара Загора, представители от Сдружение „Бъдеще за децата“.
Красив поздрав отправи Клубът по спортни танци „Роза“ с ръководители Петър и Ваня Радеви с латино танци, в изпълнение на Никол и Теодор; Росица и Борислав.
Поетесата Весела Консулова, половин година след като пред казанлъшка публика представи първата си стихосбирка, представи специално написаните стихове за деца.
Специални гости бяха децата от 4 група на ДГ „Славейче“ и седмокласници от Художественото училище, деца от училището в Ръжена. Учениците нарисуваха фрагменти за детство без насилие и бяха закачени в Пространството с послание „Заедно за щастливо детство без насилие“, а най-малките оцветиха своите книжки.
Пространство ще се използва за работа с деца, които са преживели насилие, свидетели на различни форми на агресия в семействата и училище. Специализиран екип от психолог и социален работник, юрист и педагог ще продължат да оказват безплатна социална, психологическа и терапевтична подкрепа , насочени към преодоляване последствията от преживяното насилие. Екипът ще бъде на разположение за реакция по всички видове насилие.
Като част от работата по превенция, Защитеното пространство ще работи с различни общности и институции. Подкрепа се оказва и на пострадали от насилие родители, както и на цялото семейство, на всички обществени групи, независимо от етническа принадлежност, социален статус и религия.
Думите, че насилието над деца е един от най-сериозните проблеми в днешно време, бяха подкрепени със статистика: за 6 месеца през 2024г. идентифицираните жертви на домашно насилие са 597, 435 от които деца.