Книгата „Истории от ръчния багаж“ на журналистът Георги Милков беше представена в Казанлък. Интересът към събитието, което се състоя в зала „Иван Милев“ беше голям.
Читателите могат да очакват от книгата положителни емоции. Надявам се, че много хора ще открият интересни данни, факти и истории за различни места и личности, каза пред журналисти автора. Той уточни, че в изданието са събрани истории, писани в различни периоди, давайки пример с такива от 90-те години на миналия век, когато всъщност той започва и работа като журналист, стигайки до наши дни, буквално месеци преди отпечатването на книгата, когато записва на белия лист едни от своите най-нови и вълнуващи преживявания.
Написването на книгата му отнема „между 1 нощ и 30 години“. В нея той събира истории, за различни хора, моменти, впечатления и преживявания, запечатани през последните 30 години. За сметка на това, селекцията на разказите, които трябва да бъдат подготвени и предадени за печат му отнема 1 нощ. Основен повод за появата на „Истории от ръчния багаж“ обаче, стават разговорите между него и представители на издателската къща, които го убеждават, че издаването на книгата само по себе си ще бъде един чуден начин, с който да отбележи 50-тия си юбилей.
Георги Милков каза, че заглавието на изданието е дошло случайно. Той уточни, че в книгата има много различни неща, които не следват конкретна логика, въпреки факта, че са структурирани логически главите, те не са подчинени на кой знае какъв замисъл като подредба и хронология, защото разказите прескачат от различни години и места. Това е била и причината той да търси заглавие, което обяснява или обединява написаното и начина, по който е било събрано то, както и да отговаря на вътрешния заряд и смисъл, който е вложил в тези истории. И така, след едно случайно хрумване измежду няколко други работни варианта, се появява „Истории от ръчния багаж“. Значението, което носи наименованието е буквално, предвид факта, че през последните 20 години, Милков пътува по света единствено с ръчен багаж, но и метафорично защото историите в книгата са събрани и подредени като ръчен багаж, от който вадиш някоя история.
Журналистът коментира, че няма пристрастия към конкретна история, а всяка една от тях, по някакъв начин му е любима. Той уточни, че има няколко, които остават предпочитани от него, от гледна точка на това, че винаги когато ги разказва, кара хората да се засмеят, ахнат или забавляват.
От Казанлък авторът няма история. В Града на розите е идвал последно преди доста години, в качеството си на журналист, който е отразявал събитията около промените в териториална цялост на населените места и позицията на казанлъчани по казуса.
Георги Милков е роден на 8 март 1973 г. във Видин. Завършил е Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 1994 г. още като студент във Факултета по журналистика и масови комуникации започва работа във вестник „24 часа“. През 2000 г. заминава като специален пратеник в Либия заради случая с българските медицински сестри, обвинени за заразяването на повече от 400 деца с вируса на СПИН. Работи по казуса до самия му край през 2007 г. Междувременно е военен кореспондент в Афганистан по време на офанзивата срещу талибаните (2001) и в Ирак (2003–2004).
През годините отразява и изследва различни регионални конфликти, включително и на Корейския полуостров. През 2013 г. участва в риалити формата „Африка: Звездите сигурно са полудели“, който се снима в Замбия и Ботсвана. Освен по работа Георги Милков е пропътувал хиляди километри из Азия, Африка и Латинска Америка като запален пътешественик.