На 18.02.2024г., Енинско Kраеведско – любителско историческо общество (КЛИО) "Род, Роден край, Родина" при НЧ „Братство 1869“, с ръководител Гриша Горецов отбелязаха 151 години от смъртта на Апостола.
По време на сбирката, която премина при особено голям интерес от страна на членовете на клуба Гриша Горецов разказа, че по сведения, събрани от участници в събитието и от наследници на такива от енинеца Димир Д.Топалов, в края на май (стар стил) и началото на юни 1869 г. по „гюлап“(розобер) в началото на втората си обиколка из българските земи Левски пристига от Калофер в Казанлък, а след това в Енина.
Съпровождащите го Иван Мархолев (сподвижник на Апостола) и казанлъчанинът Петьо Ганин го представят като търговец на розово масло. Посетил храма „Свети Георги“, където се срещнал с някои местни по-будни хора. Вечерта на тайно съвещание бил основан таен комитет. По наличните сведения ,за председател е бил избран свещеник Стефан Петков Маналов (през предходната 1868 г.- участник в опелото на избитите на Бузлуджа Хаджидимитрови четници).
В ръководството влизали още: Христо Коев Кушлев – подпредседател, Антон Тенев Макелов – касиер и Жельо Добрев Стаматов.
Левски нощувал в тогавашното скоро открито училище, което се намирало е в двора на храма „Свети Георги“. Бил е охраняван от комитетски постове (един от охранителите – Христо Дервишев, зет на местния свещеник Койчо Ватов, дава по-късно част от сведенията за събитието).
На другата сутрин Апостола заминал покрай Хасът (днешният град Крън) за Карлово и Калофер.
За съжаление, въпреки че развил известна дейност, комитетът по финансови и организационни причини се оказал нетраен.
Повече сведения дава в книгата си Петко Китипов „Миналото на село Енина“. От 2008 г. на входа на храма „Свети Георги“ има поставени две паметни плочи, напомнящи за това впечатляващо събитие – едната е дарение от учителите и учениците от местното училище, а другата – дарение от местната организация на запасните офицери и сержанти.