Продължаваме да сменяме времето. През 2018 г. Европейската комисия проведе онлайн допитване, в което се включиха 4,6 милиона участници. Повечето поискаха смяната на времето да бъде прекратена. Между държавите в ЕС обаче и до днес не е постигнат консенсус кое часово време да бъде въведено - лятното или зимното.
И така в последната неделя на октомври, 31-ви, слагаме край на лятното часово време. България се връща към астрономическото часово време в 04:00 часа сутринта местно време. Стрелките на часовниците трябва да бъдат върнати един час назад – от 04:00 на 03:00 часа. Така „печелим” един час за сън повече.
В Европа промяната на времето се прави от 1916 г., а в България е въведена от 1979 г. От 2002 г. обаче това се случва в последната неделя на октомври - за преминаване към зимното часово време, и в последната неделя на март - за преминаване към лятно часово време.
Няколко европейски държави вече се отказаха от смяната на времето. Например Исландия – там за последно са местили стрелките на часовника през 1968 г. В Беларус не сменят времето от 2011 година,
В периода 2011 – 2014 Русия остава целогодишно на лятното часово време, но след недоволство от жители в различни региони на Руската федерация заради късния изгрев, правителството взема решение през 2014 страната да остане за постоянно на зимното часово време, като това важи за цяла Русия и части от Украйна.
Други страни, които са се отказали от зимното часово време и са останали за постоянно на лятното са: Аржентина, Чили, Турция и Севернокипърската турска република, Сингапур, Узбекистан и част от Малайзия.
От лятното часово време пък са се отказали Киргизстан Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Египет и Азербайджан.
Страните в арктическите региони също не сменят времето, но там няма и особен смисъл, понеже в пика на лятото и зимата се разграничават трудно и деня и нощта.
В Съединените щати пък следват свои правила за смяната на времето. Там лятното часово време започна на 14 март, и ще приключи на 7 ноември – седмица по-късно от Европа.