15:28 | 23 декември 11 1643

Жълт картон за "Габровница", замърсявала въздуха от 10 години

Жълт картон за

Дървопреработвателното предприятие „Габровница" ще бъде затворено от РИОСВ, ако не изпълни строгите предписания на регионалната екоинспекция, съобщи в Стара Загора министърът на околната среда и водите Нона Караджова.

Фирмата, която работи на територията на община Павел баня, системно замърсявала въздуха през последните 10 години, припомни още тя. Правени са многократни предписания, но предприятието не е предприело мерки да отстрани проблемите.

„Ако не се спазва съответния режим на работа в горивния процес, който предписахме, ще се премине към принудителна административна мярка", предупреди министър Караджова.

Тя е информирала представителите на предприятието, че вчера Парламентът е одобрил на първо четене предложението й за промени в Закона за опазване на околна среда, според които до 2015 предприятията трябва да приложат нови 25 типа пречиствателни инсталации за различните производства и монтират системи за собствен мониторинг за контрол на замърсяването. „В случай, че предприятието иска да има бъдеще, трябва да се съобрази с тези изисквания", допълни Караджова.

Екологът на „Габровница" Жеко Енев съобщи, че фирмата има изготвена програма за привеждане на производството в съответствие с екологичните изисквания. Дори били изпълнени и първите две точки от нея.

 

 

http://dariknews.bg

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

28094 | 22 август 2026

Ученици от ПГТТМ осъществиха незабравимо петдневно пътешествие по Северното Българско Черноморие

4827 | 25 август 2026

Обявиха конкурс за 80 вакантни войнишки длъжности в Казанлък и Карлово

4476 | 27 август 2026

Шофьор на товарен автомобил пострада при пътен инцидент

4405 | 27 август 2026

Община Казанлък осигурява транспорт до събитията от “Празници в Долината на тракийските царе“

4303 | 25 август 2026

43-годишна самотна майка на две деца има нужда от помощ

3101 | 27 август 2026

Президентът Илияна Йотова от Шипка: Предателство към България е заиграването с националната сигурност

2735 | 22 август 2026

7-годишен велосипедист е в болница след инцидент с неправоспособна шофьорка

2699 | 26 август 2026

Парк “Загорче“ в село Долно Сахране отново оживява

2648 | 26 август 2026

61 Механизирана бригада изпраща командира на батальона за логистично осигуряване

2592 | 28 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак