13:17 | 15 септември 11 2453

С рекорден брой решения за последните три мандата на Общинските съвети в Казанлък, приключва работата си настоящият местен парламент

С рекорден брой решения за последните три мандата на Общинските съвети в Казанлък, приключва работата си настоящият местен парламент / Новини от Казанлък

За трите години, в периода 2008 г. - 2011 г.,  казанлъшките общински съветници са заседавали 50 пъти, като са взели 718 решения и са разгледали постъпилите   4 663 документа. Това става ясно от официалния отчет на председателя на местния законодателен орган в Казанлък Васил Самарски. Отчетът ще бъде оповестен публично на предпоследното заседание на Съвета, насрочено за 14-ти септември.


След него  финалът ще е 52-то заседание идната седмица, на което ще се избират временни кметове на населените места, чиито настоящи кметове излизат в служебен отпуск за предизборната кампания. 
 Отиващият си местен парламент на Казанлък остава в историята  на местното законодателство в България  и като  първият електронен общински съвет в страната. С проведените за периода 50 безхартиени заседания  и 572 заседания на Постоянните комисии,  първият в страната електронен Общински съвет в Казанлък  на практика икономиса 1 тон хартия  и спаси 50 дка гори. 
 За трите си години работа казанлъшките общински съветници, ръководени от Васил Самарски, са работили в 11 постоянни комисии, заседавали общо 572 пъти, и са сформирали в различни периоди от време по различни наболели въпроси за казанлъшкото гражданство 8 временни комисии.

С най-голям брой заседания и обем на разгледани въпроси са две от стратегическите комисии в Съвета: ПК по приватизация и разпореждане с общинска собственост, заседавала 74  пъти и ПК по икономика, бюджет и финанси – 65 заседания.
Общинските съветници са разгледали и приели  6 стратегии  и концепции по различни въпроси , сред които е Стратегията за управление и разпореждане с общинска собственост за периода 2008 г. – 2013 г. на община Казанлък. Документът е приет по предложение на Постоянната комисия по приватизация и разпореждане с общинска собственост. Други  стратегии, приети от Съвета и определящи рамкови насоки на работата на общинската администрация,  са и Общинската   стратегия по Десетилетието на ромското включване,   Общинската стратегия за демографско развитие на община Казанлък 2008 г.– 2020 г. и Концепцията  за развитие и финансиране на образованието в община Казанлък до 2012 година.


В рамките на мандат 2008-2011 година казанлъшките общински съветници  са  разглеждали и приели 8 общински програми, правилника и планове. Нуждата от адекватни мерки и решения от страна на местната власт са причината да се създадат и приемат: Общинска програма за закрила на детето , Общинска програма и План за действие за изпълнение Стратегията за образователната интеграция на етническите малцинства на МОН /2008 – 2010 г., Програма за намаляване популацията на бездомните кучета в Община Казанлък, както и Програма за оптимизация на мрежата на общинските училища  и Програма за реализирането през 2009 г. на Концепцията за развитие и финансиране на образованието в община Казанлък.


Сред фундаменталните документи, разработени  и приети от общинските съветници  на Казанлък е новият Устав на фондация „Чудомир”.
 В рамките на мандата са направени  промени  и изменинея в 4 общински наредби и правилници. Създадени са и 7 нови наредби.

За първи път имено съветниците от мандат 2008-2011 година предприеха иницативата за посещения в селата от община Казанлък. Инициативата за тези визити бе на Председателския  съвет. Така в периода от 19 октомври 2008 г. до 07 февруари 2009 г. бяха организирани посещения  на селищата от общината с цел запознаване с проблемите на всяко населено място и тяхното приоритетно решаване през 2009 г. Общинските съветници посетиха всичките 19 кметства, като обсъдиха проблемите с кметовете. В резултат на тези посещения при приемането на Бюджет-2009 г. бе подготвена отделна Инвестиционна програма за селата, т.н. Приложение №13А.

Сред основните акценти в работата на Съвета е и  приетата Инвестиционна програма на общината. За 3-те години чрез различните бюджети са тази цел са гласувани  общо 6 150 780 лв. 
С поредица от други сови решения старейшините на Казанлък  са дали възможност  на Общината да кандидатства по различни проекти и европейски програми.  На тази база е и спечеленият  Интегриран воден проект Етап 1 за изграждане на канализационна мрежа, реконструкция на водопроводна и пътна мрежа на кв. „Христо Ботев” и изграждане на канализационна помпена станция и тласкател - с. Овощник”, чиято обща стойност е 6 422 400 лв., и да кандидатства за кредит за финансирането му в размер на 1 600 000 лв. по фонд „Флаг”.
Съветът има сериозен принос за санирането на общинските училища в Казанлък, чрез спечелен проект за 3,5 млн. лева. 


Друга  сериозна заслуга на съветниците от този мандат е и съгласието, дадено пред Министерския съвет, Община Казанлък да приеме за безвъзмездно управление 8 Тракийски гробници, за които впоследствие да се грижи като добър стопанин.
По идея на Васил Самарски именно казанлъшкият Общински съвет  прие първата в страната Общинска програма за работа с младите хора и задържането им в района, чрез подетата инициатива “Зелена карта Казанлък”.  Благодарение на тази инициатива 750 казанлъшки абитуриенти получиха специални коледни послания, мотивиращи ги да изберат родното място за своя бъдеща реализация. В последствие инициативата  „ Зелена карта Казанлък” стана част от Програмата на ОбС – „Живот и реализация на младите хора в Община Казанлък”.
По тази програма до момента, за съжаление, общинската администрация в Казанлък не е направила  нищо. В  момента голяма част от идеите и базовите насоки на програмата се използват  като предизборни  тактики и козове от кандидат-кметовете на различните  политически сили.

Деляна Бобева
Вестник „Старозагорски новини”

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

28100 | 22 август 2026

Ученици от ПГТТМ осъществиха незабравимо петдневно пътешествие по Северното Българско Черноморие

4836 | 25 август 2026

Обявиха конкурс за 80 вакантни войнишки длъжности в Казанлък и Карлово

4535 | 27 август 2026

Шофьор на товарен автомобил пострада при пътен инцидент

4436 | 27 август 2026

Община Казанлък осигурява транспорт до събитията от “Празници в Долината на тракийските царе“

4316 | 25 август 2026

43-годишна самотна майка на две деца има нужда от помощ

3153 | 27 август 2026

Президентът Илияна Йотова от Шипка: Предателство към България е заиграването с националната сигурност

2740 | 22 август 2026

7-годишен велосипедист е в болница след инцидент с неправоспособна шофьорка

2706 | 26 август 2026

61 Механизирана бригада изпраща командира на батальона за логистично осигуряване

2694 | 28 август 2026

Парк “Загорче“ в село Долно Сахране отново оживява

2657 | 26 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак