Учениците Борислав Бакоев, Иван Иванов, Божидар Добрев, Йоан Георгиев и Денислав Демиров успяха да постигнат целта си, извоювана с много усърдие и труд. Три години след като вдигнаха бронзова купа през 2022-а, отново са на върха! На юбилейния 10-годишен фестивал на програма „Роботика за България“ се изкачиха едно стъпало по-нагоре и са втори в дивизията на опитните отбори „Lego Spike A“! Бяха отличени в категория:
Както и с отличие
Това беше закономерен резултат, след като те с много труд, желание, търпение и упоритост създаваха и тренираха мисии с робота, превърнаха в лаборатория дома на Борислав и за седмица направиха почти 10 вида биопластмаса по проекта, също и макет на ферма за червени водорасли, за извличане на веществото Агар-агар, необходимо за пластмасата, няколко компютърни игри, свързани с почистване на Световния океан, реален робот от Lego EV3 за същата мисия, запознаха и увлякоха няколко учители от ППМГ за обратна връзка и подобрения на направеното. Превърнаха се в истински робо-инженери, програмисти и изследователи! С щанда си заинтригуваха дори изпълнителния директор на SAP labs Bulgaria г-н Радослав Николов.
SAP labs Bulgaria бяха не само гостоприемни домакини на състезанието. Точно преди 10 години ентусиасти от фирмата, участвали в световната First Lego League, създават по нейните правила програмата „Роботика за България”. Заедно с Фондация "Работилница за граждански инициативи" организират, подкрепят и финансират все повече ученици и учители и тази година програмата достигна рекордната бройка от 84 отбора от цялата страна. До финала от 28 отбора, класирани на 4 регионални състезания, бе и нашият казанлъшки, единствен от Стара Загора област, отбор CyberRobo. И както каза в приветствието си кметът на София, г-н Васил Терзиев, почетен гост на фестивала: „Тук децата са творци – те създават проекти. А от нас зависи идеите им да намерят реализация. Роботиката не е просто технология – тя е творчество, бъдеще и възможност. Тя ни учи да мислим и мечтаем. С нея стигаме до трудно достъпни места, виждаме невидимото, изследваме морета, океани, космоса. Тя е път за любознателните.“
Г-н Радослав Николов, който присъства неотлъчно и в двата дни 21 и 22 юни на състезанието също отправи много мъдри слова към участниците, обръщайки внимание на принадената скрита стойност на техните участия – не само конструирането, програмирането и управлението на роботите научават учениците, а и да презентират, да изследват, да създават научни проекти, да са наблюдателни и находчиви, както и да общуват и се забавляват заедно! И забавленията бяха като за Юбилей! Бяхме поканени на парти, на 10-я етаж на сградата на SAP labs на хубава вечеря, завършваща с голяма торта, пуканки и сладолед. Разбира се имаше и официални приветствия от ръководителите на SAP labs и ФРГИ, музикална програма, както и демонстративни опити по химия и фойерверки на голямата тераса с изглед към града. Не пропуснахме да си направим и артистична снимка.
Най-голямо вълнение, напрежение, радост и удивление бяха в последния състезателен ден, който се излъчваше и на живо в интернет – състезанията с роботите за изпълнение на мисии. И разбира се, награждаването! Това няма как да се опише, трябва да се преживее J
Отново поздравления за моите борбени ученици, изненадахте дори и мен с неуморимостта си да се докажете и да станете още по-добри! Благодарности за родителите-съмишленици за подкрепата им на място и от разстояние!
Благодарим от сърце и на SAP labs Bulgaria и ФРГИ, организатори на програмата „Роботика за България“! ЧЕСТИТ ЮБИЛЕЙ! Да сте здрави и благословени с вниманието, отношението и обгрижването на българските деца! Благодарим от сърце на нашата прекрасна доброволка Адриана, от радости и емоции, не можахме да го направим на живо! Благодарим и на съдиите и най-вече на главния, Георги Германов, който за късмет или не ;) беше и на нашата състезателна маса J
Благодарим на Симона Бондикова за опитната и коректна комуникация и организация по транспорт и логистика! И най-вече благодарим от сърце на Моника Ковачка-Димитрова, сърцето и двигателят на Роботика за България! В 2017 г., когато не беше още възможно да се включим в програмата като частна организация, тя ни покани на регионалното състезание. Ние приехме, тръгнахме само да разучим, станахме 2-и на регионално и 3-и на финал с RoboBUrborko и останахме в плен до сега - с над 10 отбора участници от ИКТ Център във всички дивизии през тези години, 7 купи и около 100 отличия! И продължаваме!
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции сезон 2025: - Паркинг - Помощник готвачи - Касиерки - Спасители...
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...