13:25 | 11 април 25 2378

Информационна среща в Казанлък представи дейността на Анонимни Алкохолици пред специалисти

Информационна среща в Казанлък представи дейността на Анонимни Алкохолици пред специалисти / Новини от Казанлък

„Само групите на Анонимни Алкохолици дават шанс на нашите пациенти, след напускане на здравното заведение, да продължат възстановяването си, така че болестта да не рецидивира и да не попаднат отново при нас. Възстановяването е като да се качваш по ескалатор, който върви надолу – ако спреш да полагаш усилия, болестта прогресира и възстановяването се връща назад. Групите на Анонимни Алкохолици осигуряват точно това – възможност да вървиш нагоре по слизащия ескалатор.“

Това сподели д-р Добринов, завеждащ VI-то мъжко отделение на ДПБ „Д-р Георги Кисьов“ – гр. Раднево, по време на информационната среща под надслов „ИМА ИЗХОД“, проведена на 10 април 2025 г. в гр. Казанлък. Събитието бе посветено на възможностите за ползотворно сътрудничество между медицинската гилдия, професионалната общност и Анонимни Алкохолици (AA) в подкрепа на хората, страдащи от алкохолна зависимост.

„Огромният брой пациенти, които прекъсват лечението, много бързо подновяват употребата на алкохол и губят постигнатия резултат. Групите на Анонимни Алкохолици дават възможност на алкохолика да възвърне психичното си здраве и да намери нова среда за пълна промяна на живота си – да функционира в пълноценна ремисия,“ добави д-р Добринов.

Галина Димитрова от РЗИ – Стара Загора, Дирекция „Обществено здраве“, изрази открито желание за сътрудничество с представителите на Анонимни Алкохолици.

Младши инспектор Мария Станева от РУ – Казанлък подчерта значимостта на възможното сътрудничество с групите на АА, както и връзката между големия брой ПТП в резултат на употреба на алкохол и необходимостта от активна ангажираност на обществото и институциите.

В навечерието на 90-годишнината от създаването на глобалната общност Анонимни Алкохолици (АА), в България се проведе информационна среща, насочена към специалисти, работещи с хора, засегнати от алкохолна зависимост. Инициативата се организира за първи път в гр. Казанлък и цели да запознае професионалисти в областта на психичното здраве, социалната работа и здравеопазването с дейността на АА, основните принципи на 12-стъпковата програма и възможностите за сътрудничество.

Общността АА-България вече много години развива активна дейност в над 20 града в страната, като провежда сбирки не само в рамките на градските групи, но и в специализирани психиатрични заведения, терапевтични центрове, затвори и поправителни общежития. Членовете на АА си партнират с лекари, психолози, психиатри, социални работници, пробационни служби и общински структури за превенция.

Акцент в програмата на срещата бяха личните истории на членове на Анонимни Алкохолици, които споделиха как са се справили със зависимостта и как поддържат трезвен начин на живот чрез участието си в програмата. Присъстващите имаха възможност да чуят автентични преживявания, наситени с откровение, надежда и вдъхновение, което често липсва в строго професионалния диалог.

Събитието включваше и дискусионен панел с въпроси и отговори, насочен към темите за алкохолизма и възстановяването. Представители на психиатричната и терапевтичната общност споделиха своя опит от работата с хора, посещаващи сбирки на АА, и подчертаха значението на програмата като ефективна част от цялостния процес на възстановяване.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Ученичка от ПГЛПТ – Казанлък с двоен триумф на Националното състезание „Практични финанси“

6002 | 21 април 2026

34 девойки влизат в съревнование за короната на Царица Роза 2026

4427 | 22 април 2026

Кулинарни и занаятчийски събития потапят Казанлък в магията на вкусове и традиции в рамките на Празник на розата 2026

4381 | 21 април 2026

Техномаркет открива нов, по-голям и модерен магазин в Казанлък

4197 | 20 април 2026

Разследват кражби на гуми и теле в две села край Казанлък

4147 | 20 април 2026

Иса Бесоолу се отказа от депутатското място

3535 | 21 април 2026

Фестивали, концерти и зрелищни събития през цялото лято очакват посетителите на Етнографски комплекс “Дамасцена“

2751 | 22 април 2026

Механото в Казанлък чества 101 години история

2420 | 20 април 2026

Подарък за най-малките: Приказни герои в парк “Опела“

2364 | 17 април 2026

Спипаха в крачка крадец в Казанлък

2333 | 20 април 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак