16:24 | 31 март 25 5820

От 1 май - винетките с нови цени

От 1 май - винетките с нови цени / Новини от Казанлък

По-скъпи тол такси от 1 април

От 1 май т. г. се променят цените на винетки за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще е 97 лв., тримесечната - 54 лв., месечната - 30 лв., седмичната - 15 лв., а уикенд - 10 лв. Очаква се утре измененията в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа да бъдат публикувани в Държавен вестник.

С влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания за почивните дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена. От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена.

Всеки шофьор може да провери докога е валидна винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

Системата за онлайн продажба на винетките дава възможност електронната винетка да бъде заплатена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация.

Националното тол управление апелира потребителите при купуване на винетка да използват сайта www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 464. Винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“.

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.

Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

Измененията в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа предвиждат промени в цените на тол таксите за километър за МПС над 3,5 тона, които ще влязат в сила от 1 април 2025 г. и от 1 септември 2025 г.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10071 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7423 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6209 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4912 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4220 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4204 | 31 юли 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3608 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3587 | 28 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2858 | 30 юли 2026

Обследват водите на язовир „Копринка“ след намерена умряла риба в района на плажа

2674 | 28 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак