12:09 | 16 февруари 25 5137

Кметът на град Шипка поздрави по повод “Св. Валентин“, Атанаска и Светослав Тончеви - номинирани за най-дългогодишна семейна двойка

Кметът на град Шипка поздрави по повод “Св. Валентин“, Атанаска и Светослав Тончеви - номинирани за най-дългогодишна семейна двойка / Новини от Казанлък

Тя е незряща, Той е нейните очи и опора, Той е целият ѝ свят. Тя за него е цвете, негово вдъхновение, неговото всичко и голямата Любов. Те са семейство Атанаска и Светослав Тончеви от гр. Шипка, една от номинираните дългогодишни семейни двойки на 2025 г. в китното градче, която бе поздравена от кмета на населеното място по повод за най-романтичния празник "Св. Валентин".

Това е традиция, която се спазва вече 17 години. Кметът Василка Панайотова покани двойката на чаша чай, а те с усмивка потънаха в спомени за младостта, трудните моменти и поводите за радост с техните деца. Той е от гр. Левски, а тя е близкото село Аспарухово, Плевенско.

Запознават се на изпращане за Коми на техен общ приятел. Срещат погледите си и пламва искрата на любовта. Само след 3 месеца на разходка в местността "Кайлъка" в горещ летен ден тя получава предложение за брак. Затуптява силно нейното сърце, усещайки опора, сигурност и доброта тя отговаря с „ДА“.

Родът на Атанаска е от района на града Драма/Гърция, но през 1925 г. натоварват каручката с багаж и се преместват в България. Дядо ѝ Кольо свива семейно гнездо в с. Аспарухово, а брат му Кольо се заселва в казанлъшкото с. Енина. След едно гостуване при него научават, че в завод "Арсенал" търсят работници. Светослав и Атанаска, се споглеждат и бързо вземат решение да построят своя дом в подножието на достолепната Стара планина. Заедно с първородната си дъщеря Силвия те се установяват в живописният град Шипка, търсейки препитание. През май 1978 г. Светослав започва работа в казанлъшката оръжейница като електроженист в завод 8, цех 180. Атанаска, през май месец същата година, стартира своята трудова кариера като сортировач и зам. профпредседател в завод "Арсенал".

Синът им Деян се ражда през 1979 г. След майчинството тя се връща на нова позиция към завод 2, в нововъведеното руско производство на автоматични роторни линии - АРЛ. Работи в администрацията и организира екскурзии из красивата ни страна за руските специалисти и колегите си. След 1989 година настъпват трудни времена за производството на завода, намаляват поръчките, започват съкращения на работни места, нередовно изплащане на заплати и много тежки дни за препитанието на семейството. Светослав се премества в завода за пружини в с.Крън , а тя започва работа към Софийска фирма „ Динамика“, след приватизацията си закупува склад за строителни материали и се впуска в частния сектор. Преломен момент за нея и семейството е тежката диагноза глаукома и загубата на зрението ѝ, тогава нещо в нея се прекършва, но силния ѝ характер бързо я освобождава от тъмните мисли и страховете.

Животът я е калил, любовта на Светослав я пази, а децата и внуците ѝ дават криле. Изумително е, че силата на духа при Атанаска прави чудеса – тя отново започва да плете, шие, готви и продължава с усмивката си да вдъхновява всички около нея. Когато изпраща за Испания семейството на дъщеря си Силвия, тя ги благославя и им пожелава здраве и късмет, където и да са по света. Сърцето ѝ се къса на парчета, но стоически го скрива, за да им предаде своя пример за сила, воля непреклонност и упоритост.

Светослав изпращайки ги припада, давайки си сметка, че малките му любими внучки Светла на 6 г. и Ива на 4 години късат корените си с Родината и ще забравят родния език, а после и техните деца. Напразни се оказват неговите страхове, защото в Испания те не само съхраняват българщината дълбоко във сърцата си, но и до днес играят български хора и говорят в къщи на родния си български език.

Социалните мрежи помагат връзката да не се прекъсва с голямото семейство, така деца, внуци и правнуци се виждат и говорят всеки ден. Деян, техния прекрасен син помага на Атанаска и Светослав за битовите нужди и предава семейните ценности на своите 3 деца- Александра, Даниела и Кристиян.

В мир и сговор живеят сем. Тончеви, напомняйки ни, че любовта няма граници, няма възраст. Тя пречупва препятствията по пътя си и е всичко, което има значение на този свят. Кметът на гр.Шипка поздрави сем.Тончеви с тематични подаръци и пожелание за здраве, щастие и безброй споделени моменти с любимите хора.

Информация и снимки: Кметство град Шипка

По публикацията работи: Неделина Колева

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Отпразнувайте вашите специални моменти в Аквапарк Овощник

Отпразнувайте вашите специални моменти в Аквапарк Овощник

Аквапарк Овощник предлага организация на сватбени тържества, абитуриентски балове за сезон 2025 година, корпоративни...

Платени съобщения 12/03/2025 гр.Казанлък
“Туйнс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма

“Туйнс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма

Поради увеличаване обема на работа фирма “Туйнс 3“ гр. Казанлък, търси да назначи монтажисти и работници в производствен...

Работа 10/03/2025 гр.Казанлък
Ню Йорк Пъб град Казанлък търси да назначи пицар

Ню Йорк Пъб град Казанлък търси да назначи пицар

Ню Йорк Пъб град Казанлък, търси да назначи пицар. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел. 088 888 7525 ...

Работа 04/03/2025 гр.Казанлък
КИА КАЗАНЛЪК -МОНЧЕВ-90 ООД търси да назначи АВТОМОНТЬОР в автосервиз

КИА КАЗАНЛЪК -МОНЧЕВ-90 ООД търси да назначи АВТОМОНТЬОР в автосервиз

Отговорности: - Цялостна техническа проверка и техническо обслужване на автомобили; - Обслужване,ремонт и компютърна...

Работа 28/02/2025 гр.Казанлък
МОНЧЕВ-90 ООД търси да назначи работник на автомивка

МОНЧЕВ-90 ООД търси да назначи работник на автомивка

МОНЧЕВ-90 ООД търси да назначи работник на автомивка за измиване и почистване на МПС Изисквания: - Умение за работа...

Работа 28/02/2025 гр.Казанлък

Най - четени новини

за последната седмица

Казанлъчани се вдигат на протест

12750 | 10 март 2025

Задържаха двама полицаи за умишлено убийство на 47-годишен мъж в Казанлък

10315 | 12 март 2025

Празникът на розата в Казанлък присъства в най-новия сезон на поредицата “Съкровища с Бетани Хюз“

7669 | 10 март 2025

Кметът Бесоолу започна ремонт на пътя Павел баня - Габарево

7656 | 10 март 2025

Кметът Бесоолу спази поредното си обещание – ще модернизира Дома за стари хора в село Търничени

4560 | 12 март 2025

Село Средногорово ще бъде домакин на първото издание на фолклорния събор „Средна гора зеленее, Средногорово песен пее“

4099 | 11 март 2025

Община Павел баня купува нов апарат за хемодиализа за казанлъшката болница

4072 | 14 март 2025

Протест: Казанлъчани искат запазване на част от металните гаражи заради шума от преминаващи влакове

4013 | 11 март 2025

Ерхан от Математическата гимназия свързва старото време с новото чрез подкаста си –„Гласът на Обрешков“

3808 | 13 март 2025

Абитуриенти от ППМГ ”Никола Обрешков” поканиха класната си на бала с огнени букви и мирен договор

3786 | 12 март 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак