16:16 | 08 август 24 4658

Областният управител на Габрово инициира работна среща по повод Националното честване “Шипченска епопея“

Областният управител на Габрово инициира работна среща по повод Националното честване “Шипченска епопея“  / Новини от Казанлък

Работна среща във връзка с организацията на националното честване "Шипченска епопея" се състоя днес в подножието на връх Свети Никола, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация – Габрово.

На срещата инициирана от областният управител на Габрово Мария Башева присъстваха представители на общините Габрово и Казанлък, на Областна администрация- Стара Загора, на  ОДМВР- Габрово и ОДМВР- Стара Загора, службите за пожарна безопасност,  екипа на 61-ва Стрямска механизирана бригада и директора на НПМ „Шипка – Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов.

Тази година тържествата ще преминат под знака на 90-годишнината от освещаването на Паметника на Свободата и 147 – годишнината от Шипченската епопея. Събитията, които ще се проведат в периода 19 – 27 август са под патронажа на Президента на Република България г-н Румен Радев. 

През настоящата година програмата на честванията ще се разгърне с множество инициативи, част от които ще се случат за първи път:
-  национален конкурс за детска рисунка на тема: „Паметникът на Свободата“, срокът за изпращане на творбите е 20 август
- регионална изложба с експонати от историческите музеи в област Габрово, посветена на опълченците от нашия край
- премиерно представяне на изложбата на НМП „Шипка-Бузлуджа“ -  „90 години в 90 снимки“
- викторина за деца и младежи в подножието на Паметника на Свободата, като специални гости на урока по история, който ще се проведе на 23 август на връх Шипка, ще бъдат деца със специални потребности от Регионален център за подкрепа процеса на приобщаващото образование- Габрово.

Национално честване Шипченска епопея се провежда под патронажа на Президента на Република България и  се организира от Областна администрация – Габрово със съдействието на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Община Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, ХГ „Христо Цокев“, Държавен архив – Габрово. Пълната програма на честването може да видите тук

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Казанлъшки рибар извади гигантски сом от водите на язовир “Копринка“

39717 | 06 януари 2026

Заловиха хлапак, обирал магазини и павилиони из Казанлък

7195 | 07 януари 2026

Започна подготовката в 61-ва Стрямска механизирана бригада

7087 | 05 януари 2026

Казанлък поема още една крачка към академичното си развитие: Тракийският университет подготвя филиал в града

5518 | 05 януари 2026

Крадци ошушкаха склад с електроуреди в Казанлък

3994 | 09 януари 2026

Вандали потрошиха огледалата на шест автомобила в Казанлък

3579 | 05 януари 2026

Агресивен шофьор нанесе побой на 26-годишен мъж

3535 | 05 януари 2026

Шипка първа в страната отбеляза Богоявление: 18-годишният Лазар Даракчиев “спаси“ кръста

3411 | 06 януари 2026

Задържаха автокрадец: Четири “удара“ от началото на годината

3142 | 07 януари 2026

Откраднато БМВ е намерено катастрофирало край Черганово

2782 | 05 януари 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак