250 млин лева ще струва изграждането на тунел под Шипка. Проектът за него трябва да бъде готов до кра яна тази година, съобщи Живко Недев от фонд “Републиканска пътна инфраструктура”.
Според него в Министерство на транспорта вече се работи по подготовката на обходен път на Габрово и тунелът под Шипка е част от него.
Представителят на фонда прогнозира, че документацията за концесия на тунела е “нормално да е готова през 2009-та година”.
Габрово бе домакин на регионална среща на кметове от общини от Северна и Южна България, имащи отношение към проекта, народни представители, директори на различни институции , представители на Областните управи на Габрово и Стара Загора. Инициативата за срещата е на Областната управа в Габрово.
Идеята за тунел под Балкана е от 10 години. През 1897 година на заседание на тогавашната Габровска управа се взема решение да пробив през Балкана, с цел да се улеснят връзките между Северна и Южна България.
100 години по-късно техните наследници съживяват и идеята за тунел под Шипка.
През 1994 година тогавашните министерства на териториалното развитие и на Транспорта отварят процедура за международна тръжна документация за участие в проекта.
Документи подават 13 чужди фирми и една българска. Сред най- активните е японската “Сумитому корпорейшън Юръп”.
Именно японците правят и първите проучвания за нормата на възвращаемостта на инвестицията, която според тях ще е 17,5%.
Тогавашните сметки показват, че за да се изгради пътното съоръжение с дължина от 3,2—километра и широчина 4,8 км ще са нужни около 125 млн. долара.
14 години интерес към прокопаването на съоръжението в планината имат не само крупни български фирми, но и румънски индустриалци.
Техен представител -
Георгия Паунеско заяви, че тунелът под Шипка е важен проект за икономиките на България и Румъния, а и за европейския транспортен коридор Север –Юг, който преминава през румънската столица Букурещ. Организацията, която представлява румънецът разчита на публично-частно партньорство за градежа на тунела, и има достатъчно пари за изграждането му.
Паунеско бе категоричен, че сега е моментът този проект да се превърне в стратегически като за целта се очаква политическо решение от страна на България за започване работа по проекта.