18:37 | 09 август 23 61287

“Светът на траките” - нови визии и туристически потенциал на Казанлък / Видео

“Светът на траките” - нови визии и туристически потенциал на Казанлък / Видео  / Новини от Казанлък

Община Казанлък е сред първите в страната по отношение на развитието на културно-историческия туризъм, а от тук нататък ще се работи и по идеята за едно по-цялостно представяне на нещата в национален мащаб, коментира археологът проф. Николай Овчаров по време на посещение на комплекса “Светът на траките”, който е в процес на изграждане край Казанлък.

Проектът е само част от стратегията на Общината за развитието на културно-историческия туризъм в региона. Той се  осъществява от Община Казанлък по програма “Региони в растеж” 2014 – 2020, а целта му е да се подобри достъпът до историческите артефакти в района. Сред дейностите по проекта са  възстановяване и опазване на паметника на културата Тракийска гробница и култов комплекс „Оструша” и изграждане на велоалея от гр. Крън до гр. Шипка, а една от най-важните дейности е изграждането на  едноименния туристически комплекс, който да бъде един портал към цялата долина и да обединява потенциала на всички тракийски гробници. Комплексът ще представи богатото културно наследство на Долината и ще предлага места за настанявяне, а в центъра му е вече изграден автентичен макет на древния град Севтополис.

“Това е нещо уникално, което показва древния град в целия му блясък”, каза проф. Николай Овчаров.

От тук нататък съвместната работа на именития археолог и Община Казанлък ще бъде насочена към това туристическият поток, който преминава през региона, да бъде насочван и към други исторически паметници, като съвсем естествено е да се осъществи “пряк мост” между Казанлък и Перперикон. Така посетителите ще могат да се запознаят не само с цялостната история на траките, а и с историята на този прекрасен край на България.

Пресцентър на Община Казанлък

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

26212 | 22 август 2026

19 свободни места на учители и педагогически специалисти са обявени в региона

8946 | 18 август 2026

Започна изграждането на довеждаща инфраструктура на Индустриалната зона

8920 | 18 август 2026

Казанлъшка красавица влиза в надпревара за участие на Mrs. Bulgaria World 2026

8381 | 20 август 2026

Свада в кафене в Казанлък ескалира до сбиване, прободна рана и арести

5239 | 17 август 2026

ПТП край Горно Сахране: Има пострадали, движението е по обходен маршрут

4730 | 21 август 2026

Временно ограничават движението през прохода „Шипка“ на 22 август заради честванията на Шипченската епопея

4185 | 20 август 2026

Възрастна жена пострада при катастрофа край Мъглиж

3357 | 18 август 2026

МВР издирва 78-годишната Стояна Стефанова от Казанлък

3223 | 21 август 2026

Стартира строителният процес по енергийно обновяване и на още пет многофамилни жилищни сгради в Гурково

3001 | 18 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак