15:43 | 24 юни 23 7477

Десетки казанлъчани минаха под еньовския венец за здраве

Десетки казанлъчани минаха под еньовския венец за здраве / Новини от Казанлък

Етнографски комплекс „Кулата“ за поредна година се оказате притегално место за казанлъчани и гостите на града, дошли да отбележат празника Еньовден. Организатори на събието бяха Читалище "ЖАР 2002" Казанлък.

Дамите от читалището бяха набрали по заран благоуханни билки, с които бяха изплели Еньовски венец. Хората дошли на празника, минаха под него, за здраве и плодородие. 

По време на събитието беше открита и изложбата на ателие "Пъстроцвет“ - "Еньовден е". В нея бяха представени различни билки, наридувани от възпитаниците на Катя Зографова.

Вижте какво разказа председателя на Читалище "ЖАР 2002" Казанлък Дора Петкова за празника и билките във видеото:

Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта преди изгрева на Слънцето. Жените, ходят сами и берат билки, с които после лекуват. Набраните за зимата билки трябва да бъдат „77 и половина“ – за всички болести и за, болестта без име. Отначало се складират и изсушават, а на Свети Врач се разпределят, според предназначението им.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7347 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4168 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4044 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3904 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3771 | 09 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3514 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3509 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3340 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2954 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2805 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак