18:02 | 15 март 23 5081

Вече можем да следим качеството на въздуха в Казанлък онлайн в реално време

Вече можем да следим качеството на въздуха в Казанлък онлайн в реално време / Новини от Казанлък

Можете да виждате текущите данни от станциите в Казанлък, с. Голямо Дряново и язовир Копринка тук.

Трите измервателни станции за качеството на въздуха, които бяха закупени от анонимен дарител и бяха поставени на три места на територията на община Казанлък, ще дават оценка в реално време, а данните ще бъдат достъпни за всички жители на региона. Това съобщи пред журналисти Веселин Неделчев, който е консултант по проекта към администрацията и изпълнителен директор на фирмата Defense Systems Ltd. Станциите се намират на сградата на oбщина Казанлък, до язовир „Копринка“ и на сградата на кметството в село Голямо Дряново.

Неделчев обясни, че в момента се събират данни, а устройствата са активни от няколко дни и се настройват, но в рамките на две или три седмици ще могат да бъдат използвани като показател за пълна качествена оценка на състоянието на въздуха в региона. В момента данните могат да бъдат проследявани в сайта на фирмата производител, но предстои да бъдат интегрирани и в официалния сайт на община Казанлък, посочи още той.

Данните, които ще бъдат достъпни, показват общата оценка, но всеки, който има желание, може след регистрация да получи достъп и до по-детайлни такива в специализираното приложение на фирмата производител, обясни Веселин Неделчев.

Уредите измерват концентрация на фини прахови частици, влажност, атмосферно налягане, а по специална поръчка за трите станции в Казанлък е добавен сензор за измерване на количеството формалдехид, посочи той. Това е направено във връзка с намерението на дървообработващата фирма „Кастамону България“ АД в павелбанското село Горно Сахране за изграждане на система за производство на формалин и формалдехидни смоли, коментира Неделчев и допълни, че това са единствените устройства в страната, които измерват концентрацията на това вещество. Устройствата могат да се конфигурират и при необходимост в бъдеще да се добави и друг елемент, каза още той. Системата ще дава възможност и за задаване на определени събития, при които да бъдат получавани съответните известия и да може да се реагира своевременно, заяви той.

„Сензорите на поставените уреди са абсолютни, те са сертифицирани и биха могли да служат като база за повдигане на определени претенции от страна на администрацията, ако бъде отчетено повишаване на замърсяването по една или друга причина“, подчерта Веселин Неделчев. Той каза още, че резултатите няма да могат да бъдат проследявани само в реално време, а всеки желаещ ще може да направи сравнение на показателите и за минал период.

Предстои в община Казанлък да бъдат взети мерки и за измерване на качеството на водата, коментира още Веселин Неделчев.

БТА - Казанлък

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10036 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7405 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6164 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4889 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4177 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4170 | 31 юли 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3589 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3563 | 28 юли 2026

Издирват 23-годишен, нанесъл прободни рани на мъж в Казанлък

3143 | 27 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2837 | 30 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак