11:25 | 30 август 22 3731

Започна обезопасяването на покрива на монумент Бузлуджа

Започна обезопасяването на покрива на монумент Бузлуджа / Новини от Казанлък

Стартираха дейностите по обезопасяването на покрива на монумент Бузлуджа.

"Почистването на отломките от покрива е първата и неотменна мярка, за да се обезопаси сградата. Това ще позволи безопасното провеждане на бъдещи дейности по опазване, както и осигуряването на достъп за посетители. Причината за състоянието на покрива е демонтирането на медната ламарина от него през 90-те години. Незащитени, след три десетилетия, дървените дъски са прогнили и в насипно състояние, стъклената вата се разпрашава, а профилираната ламарина е силно корозирала и нестабилна. При силен вятър има реален риск за живота и здравето на хилядите хора, които посещават монумента отвън всяка седмица., споделят от Фондация "Проект Бузлуджа".

Настоящата задача, която си е поставил екипа е отстраняването на тези опасни отломки.

"За щастие, металната носеща конструкция е все още в добро състояние и ще бъде запазена. След почистването, ще е възможно подробното проучване на покривната конструкция, проектирането и изпълняването на нов покрив в следващ етап.", уточняват специалистите по проекта.

Обезопасяването на покрива се извършва от екип от професионални алпинисти. Дейностите се провеждат благодарение на Министерство на културата, Областна администрация Стара Загора и със съдействието на Община Казанлък.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6770 | 28 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

6255 | 04 декември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3557 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2804 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2797 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2715 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2427 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2337 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

2037 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1944 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак