12:12 | 09 юни 22 2327

По залез отправяме поглед към Иван Милев и загадките около неговата „Светогорска легенда“

По залез отправяме поглед към Иван Милев и загадките около неговата „Светогорска легенда“  / Новини от Казанлък

От края на март тази година в Казанлък – родният град на художника Иван Милев гостува създадената преди почти цяло столетие една от емблематичните негови творби – „Светогорска легенда“. В рамките на предстоящото издание на "Събота в Галерията", като част от лекционния ни блок „История на изкуството за всички“ фокуса ще бъде насочен върху тази знакова за творчеството на автора картина. Картина, която се явява изключителна не само за творчеството на самия Иван Милев, но и въобще за историята на българското изкуство.

„Ще очертаем контекста, в който тя е създадена, както и нейното първо публично представяне дни след като е сътворена. Ще проследим реакциите на художествената критиката и как тя възприема това причудливо като съдържание, а и като пластически език платно.“, споделят от Галерията.

За тази цел няма как да не се обърне внимание и на легендарния разказ за възникването на една от най-старите живи и до днес монашески общности в света.

„Ще е опитаме да отговорим на множеството въпроси които тази Иван-Милева картина поставя. Защо в платното на лодката се явява образът на св. Георги? Защо малкият Христос пътува с Богородица до Атон? Защо Божията майка е изобразена не като светица, а като обикновена жена в сякаш сватбена премяна? Ще зададем и подирим отговорите на всички тези въпроси, за да се опитаме да разберем какво всъщност е изобразил в картината си Иван Милев. Не на последно място по важност ще анализираме сюжета на Светогорската легенда и ще проследим дали той се явява в творчеството на други художници от периода, за да разберем - възможно ли е Иван Милев да е почерпил вдъхновение не пряко от текста на легендарния разказ, а директно от негова друга образна реализация?“, допълват организаторите.

С други думи – тази "Събота в Галерията" предстои едно истинско приключение във вълнуващата история на изкуството.

„И понеже сме на прага на лятото – сме решили да направим тази наша среща още по-вълнуваща – с чаша вино в ръка и навън – в градината на нашия филиал Къща музей „Ненко Балкански“. Навън, при залез слънце.“, уточняват от Художествената галерия.

Заповядайте на 11 юни /събота/ от 20:30 ч., в Къща-музей „Ненко Балкански“ където ще се проведе лекцията „Към Иван-Милевата „Светогорска легенда“, която е част от платформата „СЪБОТА В ГАЛЕРИЯТА“, лекционен цикъл „История на изкуството за всички“.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10037 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7405 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6164 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4889 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4177 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4170 | 31 юли 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3589 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3563 | 28 юли 2026

Издирват 23-годишен, нанесъл прободни рани на мъж в Казанлък

3143 | 27 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2837 | 30 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак