От началото на 2022 г. до средата на април, в Старозагорска област е регистрирана една трансмисивна (кърлежопреносима) инфекция – Лаймска болест. За същия период на миналата година са регистрирани 2 случая на Марсилска треска. Регистрираната Лаймска болест е при жена от община Казанлък, имала контакт с домашни животни ( кози).
Още в началото на март 2022 г. бяха връчени предписания за извършване на дейности по дезинфекция, дезинсекция и дератизация (ДДД) на всяка община, както и на лицензираните фирми в тази сфера. На базата на извършените биологични изследвания относно популациите кърлежи и комари през 2021 г. бяха конкретизирани насоките по дейностите за дезакаризация и дезинсекция през 2022 г.
Към 14.04.2022 г. шест общини от Старозагорска област са сключили договори за дейности по ДДД за 2022 г., а останалите са в процедура.
Относно осигуряване на навременно организиране и прилагане на дезинсекционните мероприятия за контрол на комарните популации в страната през 2022 г., с оглед превенция за риска от бедствия и ограничаване на рисковете за общественото здраве, беше изготвена и предоставена в МЗ актуализирана информация за броя и площта на водните биотопи, които биха били обект за мониторинг и обработка през настоящата година в област Стара Загора. В този проект са включени общо около 18 000 дка водни биотопи от всички общини на областта.
Специалистите съветват:
• Могат да бъдат диференцирани два рискови пика на активност на кърлежите: от април – май до юни и в края на лятото и началото на есента (август – октомври). Обикновено кърлежите обитават тревистата растителност и храстите, от където попадат върху кожа и дрехите ни.
• Слюнката на кърлежите съдържа обезболяващи вещества, поради което не усещаме момента на ухапване. Неприятните усещания (сърбеж и парене) се появяват по-късно.
• Ако сте сред природата е необходимо на всеки два-три часа внимателно да преглеждане кожата и дрехите си. Обикновено кърлежите се захващат върху меките части на тялото (подмишници, зад коленете, около половите органи, тила и главата).
• При излет или разходка в тревисти терени носете дрехи с дълги ръкави и крачоли, най-добре цветни или бели дрехи, високи чорапи и високи обувки.
• Използвайте репеленти за отблъскване на кърлежите.
• Проверявайте редовно домашните любимци за наличие на кърлежи.
• При наличие на кърлежи по животните в личното стопанство потърсете помощ и съвети от участъковия ветеринарен лекар.
• При ухапване от кърлеж потърсете незабавно медицинска помощ, ако това е невъзможно, не премахвайте кърлежа с ръце, а с пинцета, бавно и внимателно във вертикална посока. Разпространена заблуда е кърлежът да се върти по посока на часовниковата стрелка или обратно на нея или да се полее с олио или алкохол.
• След успешното отстраняване на кърлежа дезинфекцирайте мястото на ухапване и следете за поява на зачервяване, обрив или болка на мястото. Следете и дали петното около ухапаното място се увеличава или почервенява. Незабавно уведомете личния лекар за наблюдение на състоянието. Поне 6 - 7 дни, след като ви отстранят кърлеж, мерете температурата си и ако се повиши, потърсете пак лекарска помощ.
• Симптомите, които се наблюдават след ухапване от кърлеж, наподобяват настинка или грип – висока температура, отпадналост, болки в ставите и мускулите.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...