14:18 | 18 август 21 3189

Ковид ваксинацията в МБАЛ-Казанлък продължава без предварително записване

Ковид ваксинацията в МБАЛ-Казанлък продължава без предварително записване / Новини от Казанлък

Ваксинационният кабинет срещу ковид в МБАЛ „Д-р Христо Стамболски” продължава да работи без предварително записване. До момента в казанлъшката болница са издадени 3 200 сертификата за ваксинация, информира управителят на лечебното заведение д-р Кети Маналова.

Ваксинационният кабинет в МБАЛ – Казанлък се намира на партера, до регистратурата. Работното му време е всеки делничен ден от 08:30 до 15:00 часа. Имунизациите се осъществяват с ваксина по желание на пациента. Кабинетът разполага с всички налични ваксини в България: Moderna, Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca, Janssen.

Имунизацията се извършва от д-р Таня Арабаджиева, лекар „Обща медицина”.

Какво трябва да знаем преди и след ваксинацията?

Преди ваксинация:

• В общественото пространство освен достоверна, базирана на научни данни информация за ваксините срещу COVID-19, все по-често се разпространяват неверни твърдения като тези, че ваксините водят до безплодие, че с тях в човешкото тяло се поставя чип, че не са минали клинични изпитвания, че имат опасни странични ефекти и т.н. Основен канал за разпространение на т.нар. „фалшиви новини“ е интернет.
• За да направите своя информиран избор, осведомете се от сигурни източници, каквито са Световната здравна организация, Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, УНИЦЕФ, Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции и т.н.
• Ако се колебаете дали да се ваксинирате, с оглед здравословното Ви състояние, консултирайте се с Вашия личен или лекуващ лекар.
• Споделете с медицинския специалист, който ще извърши ваксинацията, ако имате специфични здравословни проблеми.

След ваксинация:

• След ваксинация е препоръчително да останете 15 минути в близост до имунизационния пункт/ кабинета на общопрактикуващия лекар, където е приложена ваксината.
• Не се притеснявайте от страничните реакции! Те са нормални и показват, че организмът Ви реагира на ваксината, като изгражда имунитет срещу заболяването.
• Най-често проявяваните странични реакции след ваксинация са леки до умерени и отшумяват бързо. Такива са:
o болка на мястото на убождане;
o лека температура;
o умора;
o главоболие;
o болки в мускулите или ставите.
• Счита се, че имате изграден имунитет срещу COVID-19 две седмици след завършването на ваксинационния цикъл.
• Гражданите със завършен ваксинационен курс получават цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация.

Ваксинационен кабинет МБАЛ „Д-р Христо Стамболски”
Тел.: 0431 / 6 83 18
Партер
Работно време: От понеделник до петък: 08:30 – 15:00 ч.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Най - четени новини

за последната седмица

Сдружение “Жените на Казанлък“ с ново попълнение

8768 | 05 февруари 2025

Задържаха 40-годишен шофьор с 1,23 промила алкохол на пътя Казанлък - Копринка

6482 | 03 февруари 2025

Тази вечер, Станислав посреща своите гости в “Черешката на тортата“ с амбициозно меню

5843 | 04 февруари 2025

Момче се бори за живота си след инцидент с кросов мотоциклет в село Шейново

5743 | 03 февруари 2025

Арх. Христо Инджов спечели конкурса за Главен архитект на Община Казанлък

4048 | 06 февруари 2025

Заедно с Климент в борбата му с множествената склероза

3840 | 01 февруари 2025

Почерпен, неправоспособен шофьор затисна с колата си 42-годишен пешеходец в малките часове

3010 | 04 февруари 2025

Шофьор се озова зад решетките за 24 часа, карал с 2,20 промила алкохол

3005 | 05 февруари 2025

Осъден на 3г. и половина затвор заради цигари без бандерол: Спипали го на паркинг за товарни камиони

2933 | 06 февруари 2025

4400 лева дари ПГЛПТ на МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“, гр.Казанлък

2754 | 01 февруари 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак