16:25 | 06 август 21 2149

Община Казанлък ще закупи мобилен апарат за зрителен скрининг на деца

Община Казанлък ще закупи мобилен апарат за зрителен скрининг на деца / Новини от Казанлък

Община Казанлък ще закупи специализиран мобилен апарат за зрителен скрининг - Plusoptix S12C, за да може да се извършва навременна диагностика на очните заболявания, особено при децата на възраст от 3 до 6 години. Той ще бъде предоставян на детските градини в общината. Чрез него ще могат да се откриват следните проблеми при деца: далекогледство, късогледство, замъглено зрение, неравномерно отражение, различие в големината на зениците, кривогледство.

Апаратът измерва рефракцията посредством фото-ретиноскопия, а необходимостта от профилактика на очните заболявания е продиктувана от това, че не се обръща достатъчно внимание на зрителните проблеми в ранна детска възраст, също така недостатъчната информираност сред родителите, както и липсата на достатъчно национални програми за очното здраве.

Именно заради това Община Казанлък е планирала през учебната 2021/2022 г. да организира и проведе кампания за профилактика на зрението на децата в ранна детска възраст (3 – 6 години), като част от дейностите по общинската програма за закрила на детето и подобряване на здравето му.

Специалистите съветват, че навременната диагностика на очните заболявания в тази възраст има добра перспектива за лечение, а ранната диагностика на т. нар. Амблиопия - мързеливо око, е важен фактор за превенция на различните очни заболявания. Профилактичната кампания има важно значение, защото мързеливото око подлежи на лечение до 8-годишна възраст и колкото по-рано се открие, толкова по-голям е шансът за лечение. След 9-годишна възраст лечението е почти невъзможно и зрението остава ниско за цял живот, казват офталмолозите.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Потрошиха прозорците на две каравани в Казанлък

6395 | 09 март 2026

„На раздумка“ – част от социалната политика на НЧ „Братство 1869“ – с. Енина

6395 | 09 март 2026

Пешеходка пострада при пътен инцидент в центъра на Казанлък

4156 | 11 март 2026

Три автомобила катастрофираха на пътя Казанлък - Овощник

3864 | 11 март 2026

НОИ обяви кога започва изплащането на обезщетенията и пенсиите през март 2026 г.

3706 | 06 март 2026

23-годишен е с опасност за живота след инцидент на автомивка в Казанлък

3262 | 10 март 2026

18-годишен шофьор с БМВ блъсна пешеходка на пътека в Казанлък

3064 | 13 март 2026

Кметът Иса Бесоолу стартира дългоочаквано асфалтиране на улици

2988 | 10 март 2026

Служители на ОДМВР-Стара Загора и РДПБЗН-Стара Загора ще почетат паметта на служителите на реда, загинали при изпълнение на служебния си дълг

2987 | 06 март 2026

Две коли катастрофираха край разклона за село Черганово

2967 | 08 март 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак