11:08 | 13 май 21 1614

В зала Иван Милев редят изложба с носии, посветена на българските бежанци

В зала Иван Милев редят изложба с носии, посветена на българските бежанци / Новини от Казанлък

Със заявка за най-голямата и най-добра изложба на автентични носии, които са събирани през годините от организаторите от трио Калина и Антон Гудов ще бъде открита на 21-ви май от 18,30 часа в зала Иван Милев на ул. Искра 4.

Любители на фолклора и българските традиции, казанлъчани и гости на града по време на Фестивала на розата ще видят уникални експонати и старинни забраждания, плод на дългогодишен труд, събирания и проучвания.

"Тази изложба е много специална за нас, тъй като покрай колекционерството тръгнахме по следите на един много болезнен период в българската история. След Балканските войни огромни части от България остават извън пределите ѝ и българите, живеещи по тези земи, са принудени да напуснат родните си места и да бягат в търсене на спасение.

Покрай събирането на носиите, които ще видите, имахме възможността да разговаряме с множество потомци на именно тези българи, които с болка разказват историите на техните предци. Това са хиляди семейства от Беломорска и Одринска Тракия, изстрадали своята съдба. Тази изложба е посветена именно на тях.", разказват организаторите.

Посетителите ще могат да разгледат одежди от Гюмюрджинско, Узункюприйско, Суфлийско, Димотишко, Каваклийско. Освен носиите на бежанците изложбата е събрала старинни експонати и от други региони на България.
 

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак