16:37 | 19 април 21 2698

Министър Ангелов с информация относно ваксинацията с Астра Зенека

Министър Ангелов с информация относно ваксинацията с Астра Зенека / Новини от Казанлък

Ваксината на Астра Зенека няма да се прилага на жени под 60 години с повишен риск от тромбози и/или анамнеза за тромбоцитопения.

Всички лица, получили 1 доза от ваксината на Астра Зенека, и не са проявили сериозни нежелани лекарствени реакции, могат да се имунизират и с втора доза от същата ваксината. Тези, с поставена първа доза на Астар Зенека, които не желаят да си поставят втората доза могат да получат за втора доза Пфайзер, но не по-рано от 84 дни след първата доза, тогава имунизацията се счита за завършена.

За лица, заболели от коронавирус след прилагане на 1 доза от ваксината с двудозов режим, втората доза ваксина се поставя не по-рано от 6 месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата.

Лицата преболедували ковид могат да се имунизират с пълна имунизационна схема, не по-рано от 3 месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата.

Това заяви министъра на здравеопазването Костадин Ангелов на брифинг относно ваксинацията с Астра Зенека в страната.

„Тези, които откажат да поставят втора доза от ваксината няма да бъдат считани за ваксинирани, няма и да получат сертификат.“, поясни Ангелов.

"Всеки лекар, който разпитва пациента, знае какви са рисковете от тромбози и той трябва да го отчете това и да предупреди самия пациент", допълни той.

„Имунизирането с две различни ваксини цели получаване на един и същи имунен отговор. Това ще бъде безпрецедентна ситуация на няколко страни в Европа, да се смесят тези ваксини.“, заяви проф. д-р Мариана Мурджева, член на ваксинационния щаб.

Тя уточни, че единственият начин да се завърши имунизацията при лица, нежелаещи да получат втора доза на Астра Зенека е да се предложи втора ваксина.

Здравният министър посъветва лицата с поставена първа доза на Астра Зенека, и без странични реакции от ваксинацията, да поставят отново Астра Зенека за втора доза. Той поясни, че само по този начин може да има сигурност, че имунизационният цикъл е завършен.

Ангелов допълни, че ще бъде изготвена организация вторите дози да бъдат получени там, където са поставени и първите с Астра Зенека.

„Знаем кога са поставени дозите по различните болници и на тези дати ще бъдат осигурени достатъчно количество ваксини. Имаме готовност да отворим зеления коридор още в началото на май. За всеки ден през месец май ще може да се правят по 50 хил дози на ден, тъй като пристигат около 1 500 000 ваксини. За юни могат да се правят по 55 хил дози на ден“, каза министърът.

 

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6775 | 28 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

6618 | 04 декември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3562 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2810 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2802 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2721 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2432 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2343 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

2080 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1949 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак