12:49 | 14 април 21 2331

Учебната 2021 година: Без нулева година или допълнително удължаване, без отпадане на материал за матурите

Учебната 2021 година: Без нулева година или допълнително удължаване, без отпадане на материал за матурите / Новини от Казанлък

„Няма предпоставки да има нулева учебна година. Най-лошото би било да забавим образователното развитие на децата с една година.“, коментира министърът на образованието Красимир Вълчев пред БТВ.

Той уточни , че при малките ученици няма изоставане в материала и в присъственото обучение, като посочи за пример в предходни години неучебните периоди заради грипните ваканции или организираните екскурзии, които тази година липсват.

„Всяка година имаме дефицити, с които може да се работи.

Веднъж вече удължихме учебната година като възможност. 303 училища, предимно с концентрация на деца от уязвими групи избраха да учат през юни месец за сметка на декември, което не означава, че тогава не са имали занимания.

Над 40 000 ученици ще учат през юни месец. Това са ученици със слаби годишни и срочни оценки и такива, които не са учили ефективно в електронна среда“, допълни Вълчев.

Министърът подчерта, че в сравнение с другите страни, нашата образователна система в по-голяма степен е била присъствена.

Децата от 1-ви до 4-ти клас не са били в присъствена форма на обучение само 5 седмици за цялата учебна година.

При учениците от 5-ти до 12-ти клас ситуацията е по-неблагоприятна. Около 50% дванайсетокласници са били в присъствена форма, останалите – около 40 %. „Малко повече 7 клас, по-малко останалите 5 класа“, поясни министъра.

„Матурите за зрелостниците ще се проведат на обявените дати. Към момента не предвиждаме отлагане. Втората половина на месеца ще направи още един анализ има ли тематично изоставяне, или не“, каза Вълчев.

Той добави, че няма предпоставки за отпадане на теми за 4-ти, 7-ми, 10-ти и 12-ти клас.

"Само 1% от учениците не са участвали в образователния процес", коментира министъра за образованието по време на пандемия. За 9% се е наложило компесанторно обучение, чрез индивидуална работа с учителя.

„Начинът да върнем всички ученици е да имаме по-висока ваксинация. Ако отворим всичко рискуваме да затворим болниците“, каза Вълчев.

Той поясни, че ако се наблюдават трайно по-ниски стойности на заболели ще бъдат отворени всички дейности.

Близо 29% са ваксинирани и около 10% са преболедувалите учители в страната. Към момента продължават записванията на желаещи учители за ваксинация.

Очаква се следващата учебна година да бъде присъствена. „Имаме няколко летни месеца, които ни дават възможност да постигнем по-висок процент ваксинация. Дори да не достигнем колективен имунитет, ние ще имаме достатъчния колективен ефект за потискането“, каза Вълчев.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

„Игри на волята“ с Чикагото и Дино оживяха в казанлъшкото училище „Св. Паисий Хилендарски“

25507 | 15 декември 2025

Обраха къща и заведение за бързо хранене в Казанлък

7618 | 15 декември 2025

Казанлъчани дариха парцел за построяването на Център за интеграция на деца със специални потребности

4899 | 15 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4549 | 11 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

4092 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3998 | 09 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3897 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3667 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3641 | 11 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

3210 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак