12:37 | 11 януари 21 2333

Шейновци поднесоха венци по повод 143 г. от боевете при село Шейново

Шейновци поднесоха венци по повод 143 г. от боевете при село Шейново / Новини от Казанлък

В условията на противоепидемични и ограничителни мерки в събота се проведе отбелязването на 143 години от битките при село Шейново. То бе скромно, но изпълнено с уважение и почит към загиналите опълченци.

Венци бяха поставени от името на Кметство - село Шейново, НЧ "Освобождение-1884" и граждани, които се поклониха пред подвига на хилядите воини.

Датата остава паметна в историята на Руско-турската война. На 9 януари 1878 г., се състоят решителните боеве при Шейново. Битката е от изключително значение за разгрома на Централната османска армия.

Шейновският лагер е изграден от османската армия и е опорен пункт на основните сили, заели проходите на Централна Стара планина. Разположен е срещу южния изход на Шипченския проход.

Руските сили настъпват на 8 януари. Взето е решение да се атакува Шейновският укрепен лагер. Главните сили са насочени към източната страна на лагера. По обед атакуващите превземат първата отбранителна линия на противника. Опитът да се превземе втората отбранителна линия е неуспешен. Командващият преценява, че частите са изтощени, и взема решение да се нощува на заетата позиция. Тя е укрепена през нощта и направена недостъпна за вражеските сили. Изпратено е донесение с настояване за енергични действия на централната и дясната колона.

На 9 януари армията на Вейсел Паша е разгромена и той е принуден да признае капитулацията си. Битката край Шейново остава в историята като сражението, което отваря вратите на руската армия към Цариград.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7491 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4230 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4054 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3931 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3817 | 09 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3592 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3529 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3399 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2962 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2868 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак