15:13 | 27 ноември 20 2391

От понеделник можем да даряваме плазма в Стара Загора, чрез стандартно даряване на кръв

От понеделник можем да даряваме плазма в Стара Загора, чрез стандартно даряване на кръв / Новини от Казанлък

От понеделник, 30.11.2020г., Районният център по трансфузионна хематология – Стара Загора започва производството на реконвалесцентна плазма от стандартно даряване на цяла кръв.

Всички желаещи за кръводаряване трябва да бъдат клинично здрави, да отговарят на общите условия да бъдат кръводарители и да имат положителен резултат от PCR тест, от който са изминали минимум 40 дни.

Няма ограничение на капацитета на този вид производство на плазма. То ще се извършва в рамките на стандартен работен ден, без предварително записване. Няма краен срок за даряване на реконвалесцентна плазма от стандартно даряване на цяла кръв. Дори и при наличие на апарат, всеки преболедувал коронавируса ще може да дари по стандартния начин.

„Надяваме се да има желаещи и  да успеем за кратко време да направим едно депо.”, заяви Д-р Петя Матеева, директор на РЦТХ-Стара Загора. Тя допълни, че апаратът за плазмофереза е в София и на 7 ноември ще бъде доставен в центъра в Стара Загора.

Ето и какво трябва да знае всеки, който желае да дари плазма:

Какво е кръвна плазма?

Кръвта се състои от различни части: червени кръвни телца, бели кръвни телца, тромбоцити и плазма. Плазмата е жълтеникава течност, в която плуват всички кръвни клетки и компоненти. Тя е 55% от обема на кръвта, 90% от нея е вода. Останалите 8-10% са неорганични и органични вещества като белтъци, въглехидрати, мазнини, ензими и др.

Какво е реконвалесцентна плазма?

Плазмата на хора, които са се излекували от COVID-19, съдържа антитела, които организмът е произвел специално срещу новия коронавирус SARS-CoV-2. Антителата са протеини, които се произвеждат от имунната система при среща с инфекциозен агент.

Защо са важни антителата в плазмата на дарителя?

Антителата се свързват с вируса и го елиминират от организма. Пациентите, които са преболедували COVID-19 с клинични прояви, са по-подходящи дарители на реконвалесцентна плазма поради повечето антитела, които съдържат тяхната плазма.

На какви условия трябва да отговарят кандидатите за дарители на реконвалесцентна плазма?

• Възраст между 18 и 65 години;
• Телесно тегло над 50 кг;
• Преболедували и възстановили се от COVID - 19 инфекция;
• Не сте боледували от HIV, хепатит B и C, сифилис, нямате рисково поведение;
• Чувствате се здрав/а и не приемате лекарства;
• Нямате сериозни придружаващи заболявания;
• Не Ви е преливана кръв и кръвни продукти;
• В момента се чувствате здрави и състоянието Ви не налага прием на медикаменти.
• Желаещите да дарят реконвалесцентна плазма COVID – 19 следва да отговарят и на общите изисквания за кръводарител.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Отпразнувайте вашите специални моменти в Аквапарк Овощник

Отпразнувайте вашите специални моменти в Аквапарк Овощник

Аквапарк Овощник предлага организация на сватбени тържества, абитуриентски балове за сезон 2025 година, корпоративни...

Платени съобщения 12/03/2025 гр.Казанлък
“Туйнс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма

“Туйнс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма

Поради увеличаване обема на работа фирма “Туйнс 3“ гр. Казанлък, търси да назначи монтажисти и работници в производствен...

Работа 10/03/2025 гр.Казанлък
Ню Йорк Пъб град Казанлък търси да назначи пицар

Ню Йорк Пъб град Казанлък търси да назначи пицар

Ню Йорк Пъб град Казанлък, търси да назначи пицар. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел. 088 888 7525 ...

Работа 04/03/2025 гр.Казанлък
КИА КАЗАНЛЪК -МОНЧЕВ-90 ООД търси да назначи АВТОМОНТЬОР в автосервиз

КИА КАЗАНЛЪК -МОНЧЕВ-90 ООД търси да назначи АВТОМОНТЬОР в автосервиз

Отговорности: - Цялостна техническа проверка и техническо обслужване на автомобили; - Обслужване,ремонт и компютърна...

Работа 28/02/2025 гр.Казанлък

Най - четени новини

за последната седмица

Затвор, глоба и отнета книжка за пиян шофьор на камион с дървен материал

10092 | 20 март 2025

Апелативният съд в Пловдив потвърди мярката на двамата полицаи от Казанлък, обвинени в убийството на 47-годишен мъж

5381 | 20 март 2025

Благотворителност и красота: Коафьорът Стефан Пондев с кампания в помощ на четирима братя и малката им сестричка

5236 | 18 март 2025

След смъртта на арестант и задържане на полицаи: Протест и контрапротест пред съда в Казанлък

4993 | 18 март 2025

Шофьор на Ауди блъсна пешеходец в Казанлък и избяга

4790 | 21 март 2025

Влак блъсна пешеходец в Казанлък

4754 | 22 март 2025

24-годишен е задържан за обир от комплекс в Казанлък

4625 | 18 март 2025

Психично болен изгони родителите си и се барикадира в дома си в Казанлък

3925 | 22 март 2025

Спортен клуб по плуване отваря врати в Павел баня

3433 | 19 март 2025

Абитуриентите от 12 Б клас на ПГЛПТ с емоционална покана за любимата си класна

3069 | 16 март 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак