11:03 | 14 септември 20 2056

156 творби на баща и син Паскови редят в Музея на фотографията

156 творби на баща и син Паскови редят в Музея на фотографията  / Новини от Казанлък

Паскови – Неуморимите. Под това име е следващата изложба в Музей на фотографията и съвременните изкуства, Казанлък, която организираме съвместно с колегите от ИМ Искра - Казанлък. Тя ще бъде открита на 16 /сряда/ септември от 18:00ч. в дворното пространство на музея.

Ще видите част от най-ценното в архива ни, а именно плаки на не безизвестната фотографска и издателска фамилия Паскови. На чело на фамилията е Григор Пасков един от най-известните фотографи на България през изминалия ХХ век. Роден е през 1870 година в Хасково. Отваря първото фотоателие и книжарница в Хасково, след което се установява в София през 1911 година. В столицата работи с проф. Асен Златаров и първия български модерен книгоиздател Александър Паскалев.

Изложбата цели да отбележи 100 години от основането на фотоиздателсво „Григоръ Пасковъ“, което по спомени на Григор Пасков-внук и един стар албум е основано през 1920 година. То става най-голямото в страната през първата половина на ХХ в. и с годините се утвърждава и сътрудничи на американското списание “National Geographic”, а френското издателство Hachette илюстрира с негова снимки свое издание за България.

Заедно със своя син –Георги Пасков (1903 – 1975) издават пощенски картички със снимки от почти всички градове, туристически обекти и забележителности в България. Георги Пасков (1903-1975) учи две години в Германия, след което се включва във фотографската дейност на баща си. В продължение на повече от двадесет години, те обикалят цялата страна. Всичко е заснето на стъклени плаки с размер 9х13 см., с камера, прилично прибрана в малък куфар. Цялата тази екипировка тежала около 20 килиграма. Смята се, че са заснети над 4 000 стъклени плаки, от които са правени пощенските картички на издателство „Гр. Пасков“. Картичките са лесно разпознаваеми, тъй като са маркирани с отличителното лого на издателството- ромб с инициалите Г.П. в него.

3 години след откриването на издателството създава и фирма „Струма”, която произвежда фотохартия. След 1949 г. става част от държавното издателство “Наука и изкуство”, в което Георги Пасков продължава да работи, а по-късно дейността му е прехвърлена в новосъздаденото издателство “Фотоиздат”.

С делото на тази фамилия ще ви запознаем дни преди Европейските дни на наследстово. За първи път „Дните на наследството“ са организирани във Франция през 1984 г. по инициатива на тогавашния министър на културата Джак Ланг.

Подкрепени от 1991 г. от Съвета на Европа и от Европейския съюз,  те се провеждат всеки трети уикенд на месец септември в близо 50 европейски държави, сред които и България.

В изложбата присъстват 156 творби на баща и син Паскови от цялата страна, някой от тях са от вече познати картички от околията, някой от тях са от подготвени за копиране и издаване плаки. Заповядайте!

Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10261 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7515 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6433 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4997 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4449 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4299 | 31 юли 2026

Град Казанлък и населените места в общината са с еднакъв приоритет в инфраструктурните инвестиции

4283 | 03 август 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2958 | 30 юли 2026

“Къщите на семействата“ в Казанлък получават международна подкрепа

2575 | 30 юли 2026

През август тръгват новите „работнически“ курсове на междуселищните автобуси

2483 | 30 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак