11:29 | 09 февруари 20 1819

Е-винетки за 74 млн. лв. са продадени от началото на годината

Е-винетки за 74 млн. лв. са продадени от началото на годината / Новини от Казанлък

Над един милион е-винетки на стойност повече от 74 млн. лв. са продадени от началото на 2020 г. Пикът е бил на 31 януари, когато са купени близо 96 хил. е-винетки, от които 77 хил. са годишни. Близо две трети от продадените през 2020 г. са за период от година. За сравнение през 2019 г. най-много винетки са продадени на 1 февруари – 119 хил., от които 102 хил. са били годишни.

В края на януари и в началото на февруари е пикът за подмяна на годишната винетка, тъй като до началото на 2018г. годишните стикери бяха с валидност до 31 януари на следващата година. В сравнение с януари 2019 г., когато беше въведена електронната винетка и продажбите стартираха на 17 декември 2018 г., сега има ръст от 4 млн. лв. в постъпленията, без да е променяна цената на винетките. Един от факторите за това е дисциплиниращият ефект на електронната система за събиране на пътни такси и тол контрола.

За удобство на потребителите валидността на е-винетката може да бъде проверена на сайта www.bgtoll.bg от бутона „Проверка на винетка“. От електронната страница на Националното тол управление собствениците или ползвателите на пътни превозни средства имат възможност да получат информация както за винетка, купена от каналите за продажба на Агенция „Пътна инфраструктура“ и нейните партньори, така и за такава, издадена чрез Агенцията за социално подпомагане, а също и за валидността на пътната такса при пререгистрация на автомобил.

Приканваме шофьорите да са особено внимателни при въвеждането на данните на автомобила и периода на валидност на винетката, като проверят още веднъж информацията преди да финализират покупката. Изписването на регистрационния номер на пътното превозно средство може да е на кирилица или латиница, но буквите и цифрите трябва графично да съответстват на тези от талона. Тирета, точки и интервали не се вписват. Символите за нула (0) и за буквата О не са взаимозаменяеми.

Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил. Kорекции заради грешно въведени данни в системата не се допускат.

След старта на автоматичното електронно правоприлагане нарушителите ще бъдат уведомявани за санкциите, които дължат или от екипите на тол контрола на пътя, или по пощата с електронен фиш.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

7316 | 04 декември 2025

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6783 | 28 ноември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3567 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2815 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2809 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2727 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2438 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2349 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

2127 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1955 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак