Интернет като място за правене на бизнес премина през своя възход и фалити, за да се установи днес като среда с такива предимства, които никой уважаващ себе си мениджър не би рискувал да пренебрегне.
Фирми с различен размер и с различни сфери на дейност всеки ден осъзнават необходимостта да имат фирмен сайт. В резултат днес в интернет пространството се "придвижват" в различни посоки на света милиони парчета информация, организирани в уебстраници. Сред тях има по-информативни, по-статични и по-динамични, има на малки фирми и на големи корпорации. Видът и функционалността на фирмената интернет страница зависи от много фактори. Така или иначе и сайтът, направен с елементарни средства, е сред задължителните елементи в процеса на управление на бизнеса.
Със сигурност все още има скептици сред мениджърите, които отказват да видят реалните възможности на мрежата и пряката зависимост между наличието на фирмен сайт и увеличение на възможностите за бизнес. Сигурно съществуват много проучвания за ползите от фирменото присъствие в онлайн пространството. Ще посоча само едно, което ми звучи достатъчно ясно.
Изследване, проведено във Великобритания, показва, че някои от големите фирми на Острова губят клиенти, защото не осъзнават напълно и не вземат под внимание навиците на потребителите за търсене в уебпространството. В изводите си експертите посочват, че имената на 100-те най-големи британски фирми не се появяват на първата страница с резултатите от търсене в мрежата и предупреждават, че следствието от този факт най-малкото може да се обобщи като
"пропуснати бизнес възможности"
Решението на мениджърския екип да използва предимствата на онлайн присъствието в процеса на правене на бизнес е само първата стъпка. Създаването на фирмен сайт е бизнес като всеки друг, затова се нуждае от сериозното предварително проучване и планиране. Този момент не бива да бъде подценяван. Още повече че на българския пазар вече има голям брой фирми, които предлагат изработка и поддръжка на сайтове на компании.
Етапите, през които преминава подготовката, в голяма степен наподобяват тези във всяка друга дейност. На първо място - проучване на конкуренцията, в случая преглед на сайтовете на конкурентите на вашата фирма. Ясната картина за това, което е направено в дадена област или сектор, със сигурност помага да се избегнат грешки и да бъде създаден фирмен сайт, който съществува сам за себе си (такива примери има много) и никой не го посещава. На второ място, преглед на сайтове на доставчици и партньори. Този етап е необходим, за да има яснота какво очакват хората, с които вече има изградени бизнес отношения. Накрая, преди да бъде възложена изработката на фирмения уебсайт, екипът от мениджъри е добре да има ясен план за бизнес целите, които преследва онлайн представянето - увеличаване броя на клиентите чрез привличане на нови, подобряване на дейностите и/или услугите, оптимизиране на работата на фирмата като цяло.
Фирменият сайт може да играе важна роля в управлението на бизнеса, независимо дали таргетира настоящи или бъдещи клиенти. Инвестицията в средства и хора, които да се грижат за периодичното обновяване на информацията, е оправдана с факта, че фирмата и дейността й стават видими за всички потенциални клиенти и потребители, в случай че успеем да накараме търсачките да показват името на нашата фирма в първите страници с резултатите естествено.
Казано със сериозен тон, фирмената страница трябва да намери своето място в базите данни на най-използваните търсещи машини
Най-общо, програмите, които търсят и намират информация, като Altavista (www.altavista.com), Excite (www.excite.com), MSN и Yahoo разчитат на роботи, които денонощно индексират и събират безброй страници в бази данни. Роботът има шанс да открие дадена фирмена страница, ако на други страници има посочена връзка към нея, по т.нар. ключови думи, както и ако сайтът е изграден с оптимален дизайн. Най-успешната търсачка - Google (www.google.com), работи на принципа на „прихващане" на уебстраници.
Добрият дизайн предполага правилна структура, която максимално адекватно да отразява бизнес дейностите и/или услугите, които фирмата предлага, и да е удобен за потребителя като навигация. Има анализатори, които споделят мнението, че "тежките" сайтове се зареждат бавно и не са подходящи за бизнес цели. Причината е, че голяма част от потребителите чакат не повече от 5 секунди за зареждането на една страница. Роботите, които се трудят за търсачките, също не са особено "търпеливи" и най-лесно разбират обикновените статични (HTML) страници. За съжаление тези сайтове се приемат и като най-скучните в интернет пространството. Динамичните страници са определено с по-привлекателен дизайн. Те обаче често объркват роботите и блокират търсачките, така че страницата остава неиндексирана и неоткрита от потенциалните клиенти или потребители. Въпрос на преценка на дейност спрямо представяне е решението какъв тип сайт да представя фирмената дейност. Ако естеството на дейности позволява, мениджърът може да избегне прекалено сложните страници.
Съвсем условно можем да говорим за три типа представяне на бизнеса на една фирма в интернет
В зависимост от типа сайт варират сроковете за изпълнение и съответно цените, които се заплащат. В първия случай става дума за сайт на фирма, чиято дейност не изисква честа промяна на информацията. Изработката на такъв тип сайт става в сравнително кратък период - около седмица и струва до 1000 - 1500 лв. Подходящ е за малки фирми, които рядко променят асортимента от стоки и услуги, който предлагат. Неудобството при този тип сайтове е в това, че и най-малката промяна в информацията трудно се прави от неспециалист.
Във втория случай имаме фирмени сайтове, които са далеч по-сложни като структура и динамика, изискват да бъде поддържана връзка с бази данни. Този тип фирмено представяне в мрежата е подходящо за компании, които ежедневно предоставят актуална информация на своите клиенти и партньори. Изработката на динамичен сайт отнема повече време - месец-два, а цените варират спрямо сложността на сайта, като започват от 2000 - 2500 лв. и могат да надхвърлят 10 хил. лв. При тези сайтове обикновено служители на фирмата менажират сами съдържанието - актуализират информацията, качват нови текстове, снимки. Удобство, което позволява в реално време да бъде отразена всяка промяна в бизнес плановете и в същия момент да достигне до клиентите.
Третият тип сайт е популярен под името интернет портал - най-сложният и най-скъп вариант на представяне на фирмената дейност. Определено е предназначен за корпорации, банкови институции, високотехнологични фирми, компании, специализирани в електронната търговия. Изработката на портал изисква инвестиции във време - няколко месеца, и сериозни средства.
Въпрос на избор от страна на мениджмънта е кой тип сайт да избере като елемент в управлението на дейността на фирмата. При всички случай предимствата са ясни - достъп в реално време до на практика неограничен брой потенциални клиенти; постоянна връзка с клиенти, доставчици, партньори; предоставяне на информация без ограничения; нетрадиционни маркетингови похвати; намиране на нови възможности, нови бизнес партньори.
Не е малко, нали?
източник: Дневник
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...