13:44 | 12 септември 18 8465

Книга разказва историята на фотографската фамилия Карастоянови

Книга разказва историята на фотографската фамилия Карастоянови / Новини от Казанлък

Професор Анна Топалджикова, правнучка на Иван Карастоянов, дворцовият фотограф на цар Фердинанд, ще представи този петък в Казанлък книгата си „Отлитащото време. Лъч светлина през обектива. Фотографската фамилия Карастоянови“.

Домакин и инициатор на събитието е Музеят на фотографията в града.

Изследването бе публикувано в началото на тази година от издателство „Изток – Запад“. Книгата е забележителен разказ за събитията в България от началото на Възраждането и първите десетилетия на новата ни държавност, запазени за поколенията от снимките на известната самоковска фамилия Карастоянови, положила началото на българската фотография в лицето на нейния родоначалник, Анастас Карастоянов, синовете му Иван и Димитър и техните наследници.

Историята на популярните потрети на Левски, Караджата, Илю Войвода, Панайот Хитов, Каравелов, Ангел Кънчев и още десетки родни революционери, снимани в Белград от кралския фотограф, българинът Анастас Карастоянов, ни разкрива в книгата си проф. Топалджикова, запазила личните си спомени от домашните разкази на своите предци. Неизвестни факти около заснимането на още стотици личности от историята на българската политика, изкуство и култура, са споделени за пръв път в изданието, което авторката ще представи на 14-и септември в музея на фотографията.

Публиката ще чуе нейният разказ от първо лице и ще види уникалните фотографии, съхранили за поколенията образите на Яворовите Мина и Лора, Кръгът „Мисъл“, Мара Белчева, Петко и Пенчо Славейкови, Екатерина Каравелова, Алеко Константинов. Ужасяващият кадър на смъртния одър на убития премиер Стефан Стамболов, първият български разузнавателен полет по време на Балканската война, откриването на Народния театър, лицата на Коста Паница и още куп македонски революционери, сватбата на цар Борис Трети…, близо столетие фамилията Карастоянови запечатва българската история във фотографии, които сега се пазят в различни културни институти у нас и във фондовете на Държавния архив.

Д-р по изкуствознание, проф. Анна Топалджикова е преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – София. Специалист по история на българския театър, води и лекции по Драматургия на съвременния театър. Член е на Сдружението на театроведите към САБ и на Международната организация на театралните критици. Проф. Топалджикова е част от редколегията на театралното списание “Homo Ludens”.
Председател е на Театрално сдружение “Антракт”.

Участва в многобройни семинари, конференции и различни форуми, посветени на драматургията и театъра. Публикува театрална критика в специализирани вестници и списания. Издава книги в областта на историята и теорията на театъра.

Пише театрална драматургия, поставяна на сцената на Народен театър “Иван Вазов”, театър “Възраждане”, театър “Сълза и смях”. Носител е на награди “Икар” за критически текст на Съюза на артистите в България (1982, 2000, 2015).

Проф. Топалджикова е автор на множество книги за театъра, част от тях – биографични. Има издадени и книги с пиеси. През 2007 година излиза и нейният роман „Ледовете“.

Нейната книга за Карастоянови, се определя от специалистите като необичайно увлекателно четиво на границите между историческото изследване и мемоарния разказ, в което са събрани пластовете на времето през прочита на личния опит и близките връзки с най-значимата българска фотографска фамилия, пуснала корени в Самоков още преди Освобождението.

Представянето на „Отлитащото време. Фотографската фамилия Карастоянови“ е с начало 18 часа на 14-и септември, петък, в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък.

*Снимката на Мина е на Иван Карастоянов, на Лора - на Димитър Карастоянов. Снимката на Левски и Легията в Белград - на Анастас Карастоянов.

Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

„На раздумка“ – част от социалната политика на НЧ „Братство 1869“ – с. Енина

6386 | 09 март 2026

Потрошиха прозорците на две каравани в Казанлък

6338 | 09 март 2026

Пешеходка пострада при пътен инцидент в центъра на Казанлък

4125 | 11 март 2026

Три автомобила катастрофираха на пътя Казанлък - Овощник

3841 | 11 март 2026

НОИ обяви кога започва изплащането на обезщетенията и пенсиите през март 2026 г.

3690 | 06 март 2026

23-годишен е с опасност за живота след инцидент на автомивка в Казанлък

3243 | 10 март 2026

Служители на ОДМВР-Стара Загора и РДПБЗН-Стара Загора ще почетат паметта на служителите на реда, загинали при изпълнение на служебния си дълг

2982 | 06 март 2026

Кметът Иса Бесоолу стартира дългоочаквано асфалтиране на улици

2962 | 10 март 2026

Две коли катастрофираха край разклона за село Черганово

2961 | 08 март 2026

Съдът в Стара Загора отказа да върне делото на двамата полицаи обвинени в убийство на прокуратурата и насрочи заседания през април

2770 | 06 март 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак