22:57 | 31 август 18 15564

Жителите на Казанлък са носители на енергията на траките

Жителите на Казанлък са носители на енергията на траките / Новини от Казанлък

С тези думи поздрави казанлъчани проф. д.и.н. Валерия Фол, тазгодишен носител на наградата „Професор Александър Фол“ за принос в изследването на тракийската култура и нейното популяризиране в България. „Това за мен е не само чест, а и огромно задължение. Аз се надявам да оправдая доверието на Община Казанлък и да реализираме нашите мечти! Бъдете щастливи!“, пожела Валерия Фол на жителите на Казанлък и техните гости, уважили официалното откриване на Празниците в Долината на тракийските царе в парк „Тюлбе“.

Отличието на съпругата на големия учен и негов предан сътрудник в науката, ръководител на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство в Университета по библиотекознание и информационни технологии връчи кметът на община Казанлък Галина Стоянова: „Тази вечер искам да благодаря от мое име и от ваше име на един човек, който има изключителна заслуга не само за Празниците, но и за това да познаваме тракийската култура. Тук, в Долината, далече зад пределите на България, на Балканския полуостров и в света.“ Галина Стоянова разказа за мечтата на Валерия Фол да създаде заедно с Община Казанлък фестивал, посветен на музиката за траките.

„Аз вярвам, че ще успеем да направим този проект.“, увери Фол. „Защото, ако траките присъстват в световната култура то е заради музиката и Орфей“ и разказа за идеята фестивалът да бъде посветен на музиката, написана през вековете за траките. „Обредите на траките и вярата им в интелектуалното безсмъртие е изповядвана основно с музика.“, посочи тя. „Наследството им тук е толкова живо и това се вижда в Празниците. Тази интелектуална енергия траките са я предали на хората от Казанлък и виждаме, че тя е жива.“ и изрази надежда фестивалът да се случи в Долината на траките, в Казанлък.

С премиерния спектакъл „Мистериите на траките“ на Общински театър „Любомир Кабакчиев“ бяха официално открити 13-те Празници в Долината на тракийските царе тази вечер на сцената до Тракийската гробница в Казанлък. Спектакълът, силно аплодиран от столичната публика в началото на лятото, бе представен за първи път на родна сцена пред официалните лица, казанлъчани и техните гости.

Още снимки от откриването на празниците може да видите тук.

Пресцентър на община Казанлък

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

26288 | 22 август 2026

19 свободни места на учители и педагогически специалисти са обявени в региона

8949 | 18 август 2026

Започна изграждането на довеждаща инфраструктура на Индустриалната зона

8922 | 18 август 2026

Казанлъшка красавица влиза в надпревара за участие на Mrs. Bulgaria World 2026

8384 | 20 август 2026

Свада в кафене в Казанлък ескалира до сбиване, прободна рана и арести

5241 | 17 август 2026

ПТП край Горно Сахране: Има пострадали, движението е по обходен маршрут

4733 | 21 август 2026

Временно ограничават движението през прохода „Шипка“ на 22 август заради честванията на Шипченската епопея

4188 | 20 август 2026

Възрастна жена пострада при катастрофа край Мъглиж

3359 | 18 август 2026

МВР издирва 78-годишната Стояна Стефанова от Казанлък

3230 | 21 август 2026

Стартира строителният процес по енергийно обновяване и на още пет многофамилни жилищни сгради в Гурково

3002 | 18 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак