Фестивалът на розата отдавна отмина, но статиите и впечатленията от него се предават в социалните мрежи и пренасят отново в атмосферата на празника, но и връщат към проблемите на розопроизводството.
В страницата на National Geographic авторът Яна Паскова разказва за произхода на най-ценната суровина на Розовата долина –розовото масло и неговото производството.
Авторката ни запознава с няколко от местните розопроизводители, разказва ни за трудностите, през които те преминават докато предадат готовата продукция нататък по веригата и поставя въпроси за бъдещето на отрасъла, предвид надвисналите над него икономически натиск и промени в климата.
На първо място е разгледан въпросът с ниските изкупни цени на розовия цвят, които тази година едва покриваха разхода за себестойност, споменавайки още, че розовото масло е високо ценен продукт от производителите на козметика, включително и световни гиганти в бранша.
Според собствениците на дистилерии, проблемът с ниските цени е свръхпроизводството на розов цвят, но се споменава и гледната точка на дребните розопроизводители, според които съществуват договорки между дистилериите, с които се подбива цената. Авторката на статията споменава също, че розопроизводителите искат минимална изкупна цена за своя продукт, но и, че търговията в България след 1989 год. се ръковди от пазарния принцип на търсене и предлагане.
В статията е обърнато внимание и на проблема с промените в климата. Маслодайната роза обича слънчевото време и песъчливите почви. Климатът през зимата трябва да е мек, а влажността достатъчна в периода на цъфтеж.
Точно тези благоприятни условия са налични в Розовата долина- заградена от планини и предпазвана от екстремни климатични изменения, където предиобед е хладно, но слънчево, а следобедите са горещи и понякога дъждовни. Именно тази комбинация благоприятства добив на розов цвят с високо качество.
Промените в климата обаче, като необичайно вискоките през последните години температури, предизвикват едновременен цъфтеж и намаляват кампанията по бране на рози, което затруднява прибирането на реколтата и е допълнителен риск за производителите. Тази година например, за споменатите розопроизводители, кампанията е била с една седмица по-кратка от предишни години.
Според Кръстина Малчева от Националния институт по метеорология и хидрология, дори малките промени в климата на долината, ще се отразят на производството на розов цвят.
Статията завършва с оптимизъм за бъдещето на розовото масло, добивано в региона, защото е трудно да си представим българската Розова долина без розите, които са символ и на самата нация.
Снимки: Яна Паскова, National Geographic
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...