12:42 | 21 март 18 4711

Алпинисти от АТК “Казанлък“ атакуваха връх Ботев

Алпинисти от АТК “Казанлък“ атакуваха връх Ботев / Новини от Казанлък

На 16 март, по тъмно, след работния петък, четирима алпинисти от АТК „Казанлък” се екипирали  и се запътили към хижа Плевен, където да пренощуват.
На следващата сутрин казанлъчаните потеглили към връх Ботев – първенецът на Стара планина – 2376 м. надморска височина, въпреки прогнозите за силни ветрове.

Алпинистите тръгнали по зимната маркировка, като следвали съветите на Планинската спасителна служба. След като преминали през рядка букова гора, излезнали на по-равно място, наречено Мургата, от където започва стоманения парапет на Млечния чал. Казанлъшките алпинисти, екипирани с котки и здраво стиснали пикелите, започнали бавно изкачване по каменния снежен ръб.

„Вятърът беше доста силен. Люлееше ни на всички страни. На моменти поривите бяха толкова силни, че едва запазвахме равновесие.”, споделят катерачите във фейсбук страницата на клуба.

„В ляво от нас наблюдавахме скалните стени на Северния Джендем, а облаците над билото препускаха бясно. От силния вятър не се чувахме. Малко преди да стигнем билото, за да се придвижим до седловината, където е разположен заслон Ботев, взехме решение да се върнем, на около 2 100 м.н.в.. Поривите на вятъра станаха толкова силни, че не успявахме да се задържим прави.”

Макар, че не успели да стигнат до върха, казанлъшките алпинисти не се отказват и вече обмислят втората си атака на склоновете на Ботев.

 

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Потрошиха прозорците на две каравани в Казанлък

6559 | 09 март 2026

„На раздумка“ – част от социалната политика на НЧ „Братство 1869“ – с. Енина

6426 | 09 март 2026

Пешеходка пострада при пътен инцидент в центъра на Казанлък

4205 | 11 март 2026

Три автомобила катастрофираха на пътя Казанлък - Овощник

3897 | 11 март 2026

НОИ обяви кога започва изплащането на обезщетенията и пенсиите през март 2026 г.

3728 | 06 март 2026

18-годишен шофьор с БМВ блъсна пешеходка на пътека в Казанлък

3643 | 13 март 2026

23-годишен е с опасност за живота след инцидент на автомивка в Казанлък

3289 | 10 март 2026

Кметът Иса Бесоолу стартира дългоочаквано асфалтиране на улици

3039 | 10 март 2026

Служители на ОДМВР-Стара Загора и РДПБЗН-Стара Загора ще почетат паметта на служителите на реда, загинали при изпълнение на служебния си дълг

2998 | 06 март 2026

Две коли катастрофираха край разклона за село Черганово

2981 | 08 март 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак