13:47 | 22 февруари 18 3774

Повече практика и мотивация – повече квалифицирани кадри

Повече практика и мотивация – повече квалифицирани кадри / Новини от Казанлък

На представителна изява на Професионалната гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт, провела се пред представители на бизнеса и училищата в Казанлък, и граждани, Директорът на училището, инж. Дечко Пейчинов, заедно с екип от преподаватели, разказаха за професионалното образование в Испания, за което впечатления са събирали по време на работата си по проект от програма „Еразъм+“.

През есента на миналата година, преподаватели от гимназията посещават свои колеги от град Севиля и имат възможност да наблюдават учебния процес в професионалното училище Salesianos Santisima Trinidad.

Това, което впечатлява всички още с пристигането, е непринудената и спокойна обстановка в училището, където понятието „неизвинено отсъствие“ е непознато. За отсъствията си учениците разговарят лично с директора на учебното заведение, като отработват на занятия изгубеното време. Обучаващите се ходят със задължителни униформи, а  отговорност за тях носят всички преподаватели, които работят с даден клас, понеже класни ръководители в училището също няма.

Има обаче, много практически занятия. Освен чрез силното партньорство на големи концерни, умения възпитаниците добиват най-вече в часовете по практика, които следват изучаването на всеки технически предмет и съставляват 50 % от крайната оценка на ученика. На теорията се падат 40%. А останалите 10% се формират от поведението на ученика. Да, за разлика от България, в Испания поведението участва във формирането на оценката. И може би не е изненадващо, когато разберем, че на територията на училището се помещава действаща църква, а икони има  по стените на всяка от учебните зали. Вероучение се изучава задължително до 10 годишна възраст.

И произвеждат кадри - квалифицирана работна ръка, която  още на следващия ден след дипломирането си е готова да започне работа като равнопоставени служители във всяка фирма. За качеството на професионалното образование в Испания говори и фактът, че едва 15-20 % от завършилите продължават образованието си в университет, тъй като професиите, с които учениците излизат от Salesianos Santisima Trinidad са желани и осигуряват добър стандарт на живот.

Основното на което залагат в Испания за постигането на тези отлични резултати са ранното професионално ориентиране и моралните ценности.

Веднъж постъпили в професионално училище, учениците не могат да се прехвърлят в гимназия или обратното, затова ранното и правилно определяне на потенциала на децата е от голямо значение. В седмичната програма има включен един час за разговор на лични теми с ученика, както и един час по етика. И може би в това е съществената разлика между българското и испанското професионално образование – тук дори в семейството не се отделя достатъчно време за разговор с децата, а е нужно. Много е нужно да се промени отношението към училището в семейството.

Разбира се трябва да се обръща и повече внимание на практическата подготовка на нашите ученици, според инж. Пейчинов. Той изрази надежда, че с промяната в учебните програми и  увеличаване на часовете по практика, ще се подобри готовността на Гимназията да произвежда кадри за промишлеността в региона.

Дечко Пейчинов благодари за професионалното партньорство на бизнеса в Казанлък и изрази увереност, че възпитаниците на училището ще станат част от екипите на фирмите, с които си партнира институцията.

Особена гордост за ПГТТМ е текущият проект с Давид Холдинг и Space CAD по проект за направата на прототип на автомобил, задвижван със слънчева енергия. Работата по проекта е впечатлила изключително техните партньори от Севиля.

През юни предстои посещение на екип от учители и ученици в професионално училище в Португалия. Инж. Пейчинов изрази надежда, че пътуванията и обмяната на опит ще впечатли младежите и ще повиши тяхната мотивация за учене.

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Проверка в магазин за дрехи втора употреба в Казанлък установи нарушение, свързано с част от предлаганите артикули

21226 | 07 август 2026

По искане на Районна прокуратура-Стара Загора съдът задържа обвиняем за кражба на вещи от къща в Дъбово

9480 | 07 август 2026

Честванията на 149-ата годишнина от Шипченската епопея ще се състоят 21 и 22 август

6944 | 09 август 2026

Към своя край е асфалтирането на важен пътен участък в община Павел баня

5100 | 05 август 2026

Поредна прекрасна вечер от „Павелбанско лято 2026“

4248 | 09 август 2026

Поликлиниката в Казанлък вече разполага с нов високотехнологичен апарат за прецизна диагностика на костното здраве

4139 | 06 август 2026

Ново начало за 36 казанлъшки семейства с подкрепата на Община Казанлък

4013 | 05 август 2026

По разпореждане на кмета на Павел баня продължават дейностите по почистване и облагородяване на населените места

3502 | 06 август 2026

Сигнал за отвличане вдигна полицията на крак, има задържан

3468 | 10 август 2026

В Казанлък маскиран мъж нанесе побой на охранител по време на дежурство

3243 | 05 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак