19:43 | 18 февруари 18 7357

Кукери гонят злото от Турия

Кукери гонят злото от Турия / Новини от Казанлък

Те са страшни и шумни, но ги чакат с широко отворени врати и дарове. Те са Кукери - предимно мъже,  които се обличат с характерни костюми и маски, пртистягат наниз от чанове или хлопки и танцуват за плодородие и прогонване на злото.

По традиция на Сирни Заговезни в село Турия, община Павел баня, кукерите тръгват още сутринта и обикалят до късния следобед. Стопаните ги очакват с нетърпение, защото техните танци са ритуал за изгонване на злите сили и за предизвикване на плодородие и сполука. Приятно е да видиш радостта на домакините, когато  кукерите  застанат на прага на дома им. След пречистването на  къщата ги изпращат  с дарове- картофи, вино, яйца.

И тази година традицията беше спазена. Стотици хора дойдоха в Турия да се порадват на колоритния празник. След приключването на обиколката по домовете, кукерите и боядисани със сажди мъже, символизиращи злото, се събраха на селския мегдан, където пресъздадоха ритуала за пречистване, запалиха огън, който прескачаха за здраве, а накрая се изкъпаха в реката.

Сред многобройните гости имаше присъстващи и от Клуба на любителите на историческо оръжие „Поп Минчо Кънчев“ гр. Стара Загора, които от уважение към празника на турийци бяха дошли с традиционни хайдушки одежди. „Дошли сме днес да почетем традицията, защото така съхраняваме българщината. Искаме да накараме и младите, и по старото поколение да вдигнат глави и да кажат „Ние сме Българи“, защото България звучи гордо.“

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10043 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7407 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6168 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4892 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4182 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4174 | 31 юли 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3590 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3566 | 28 юли 2026

Издирват 23-годишен, нанесъл прободни рани на мъж в Казанлък

3145 | 27 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2839 | 30 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак