16:58 | 26 октомври 17 2301

Казанлък домакинства дискусия за бъдещата селскостопанска политика на ЕС

Казанлък домакинства дискусия за бъдещата селскостопанска политика на ЕС / Новини от Казанлък

Под домакинството на кмета на Казанлък Галина Стоянова в залата на Информационния център на ул.“Искра“№4 днес се проведе дискусия на тема „Общата селскостопанска политика на Европейския съюз след 2020 г. и развитието на българското земеделие“. 

Основен гост на срещата бе Петя Ставрева, председател на ПП„Обединени земеделци“. Тя запозна участниците с резултатите и последните тенденции в подпомагането на правенето на аграрен бизнес в Европейския съюз. 80 на сто от субсидиите стигат до едрите фермери, чиито дял е 20 на сто и незначителна част от еврофинансирането достига до малките стопанства, което води до тяхното рязко намаляване. Делът на младите фермери в Евросъюза също е много малък – едва 5 – 8 на сто.

Председателят на Националния клонов съюз на производителите на етерично-маслени култури Зара Клисурова отчете ръст в отглеждането на лавандула и отбеляза, че успешното бъдеще на фермерството е в тясна връзка с развитието на науката.

Засилване на интереса в отглеждането на етерично-маслени и лечебни култури представиха от Института по розите и етерично-маслените култури. Новият директор доц. Ганка Баева представи програмата си за развитие и управление на института. Тя подчерта, че ИРЕМК остава единственият специализиран център за научноизследователска, приложна и обслужваща дейност в цяла България, с най-голям брой регистрирани сортове на подобни култури. Само за последните 3 – 4 години с пъти са увеличени площите с лавандула, маточина и лайка, насажденията от маслодайна роза също трайно се увеличават. За 2017г. събраната продукция от маслодайна роза отчита ръст от 3,5% спрямо 2016г., като се наблюдава по-нисък среден добив – от -1,6%. При лавандулата през тази година събраната продукция е с ръст от 70,1% спрямо 2016г., с по-висок среден добив с 22%. През последните години расте интересът към насажденията с лайка и маточина.

В дискусията се включиха представители и на фермерски асоциации, земеделски производители, включително розопроизводители и търговци в региона, местната власт и граждани. Главните теми, които бяха разгледани бяха „Промените в Общата селскостопанска политика на ЕС и предизвикателствата пред развитието на българското земеделие и малките населени места“ и „Възможности за подпомагане на производството и пазарната реализация на етерично-маслените култури„ Бяха обменени мнения и препоръки за подготовка за новите изисквания и стандарти за финансиране от еврофондовете след 3 години, спешно приемане на закон за браншовите организации, тежки административни процедури, дефицит във субсидиране на малките ферми и др. Обобщените предложения ще бъдат представени на вниманието на Министерството на земеделието.

Пресцентър на община Казанлък

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Фестивали, концерти и зрелищни събития през цялото лято очакват посетителите на Етнографски комплекс “Дамасцена“

11703 | 22 април 2026

Хванаха на място група да източва горивото от тир и товарен автомобил

10472 | 28 април 2026

Директорът на ПГТТМ по случай юбилейния празник: “70 години са история. 70 години са животът на хиляди хора“

7298 | 24 април 2026

34 девойки влизат в съревнование за короната на Царица Роза 2026

6750 | 22 април 2026

Започва продажбата на билети за конкурса-спектакъл Царица Роза

6002 | 25 април 2026

Кандидатките за „Царица Роза“ създадоха свой цветен кът в парк “Розариум“

4698 | 28 април 2026

Кметът на Община Казанлък кани децата на града на весел празник на новата детска площадка в центъра

4498 | 25 април 2026

Наградиха победителите в конкурса за идейни проекти за визията на новото кръстовище при западния вход на Казанлък

3727 | 24 април 2026

Задигнаха 30 000 евро и златни накити от къща край Казанлък

3413 | 27 април 2026

Казанлъшкото ОУ „Георги Кирков“ бе домакин на вдъхновяващо събитие по проект “Успех за теб - Аз успявам“

2918 | 22 април 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак