16:10 | 07 април 17 5397

Изложба „Мир на земята“ бе показана във Варна, с участието на рисунки на деца от школа „Живопис”

Изложба „Мир на земята“ бе показана във Варна, с участието на рисунки на деца от школа „Живопис” / Новини от Казанлък
Изложба под наслов „Мир на земята“ беше открита на 1 март в галерия „Графит“ в гр.Варна. Картините са рисувани от деца от България и Иран, а Варна е първият български град, в който гостува проектът.
 
Инициативата „Мир на земята“ е на българското посолство в Техеран. Изложбата е представена в столицата на Иран през март миналата година, а отзивите за нея са изключително ласкави. Експозицията гостува и в самото посолство за 24 май. Проявата е в рамките на 18-ата сесия на Смесената българо-иранска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
 
Във Варна изложбата „Мир на земята“ гостува благодарение на договореност между община Варна и външно министерство. Във варненската галерия са експонирани около 50 картини, които са една част от всички, показани в Техеран, а те са над 80. От българска страна участват школи от Варна, София и Казанлък. Казанлъшките деца от школа „Живопис” към ОДК „Св.Ив.Рилски” се включиха с 13 свои творби в проекта.
 
По трудната тема за мира на земята са разсъждавали малки творци от 6 до 18 години, а резултатите са впечатляващи. Картините докосват с дълбочината на своите послания. Творбите са рисувани с различна техника, като сред тях има както акварелни произведения, така и такива с туш, не липсват и графики.
 
Силно впечатление правят две от картините на малките художници. На едната е представена раздялата на баща, който тръгва на война с неговото семейство – съпруга и две малки деца. На другата няколко деца се оглеждат в локва кръв, това споделя един от инициаторите на изложбата - Фани Майер.
 
На откриването на изложбата в галерия “Графит” присъстваха ръководителят на Културното представителство към посолството на Иран в София г-н Мохаммад Али Киани и г-н Явор Койнаков, началник-отдел „Културни програми и международно културно сътрудничество” в Държавния културен институт към Министерството на външните работи на Република България.
 
От името на Музея на мира в Техеран огромни благодарности към участниците в изложбата и конкретно към казанлъшките деца отправи координаторът на смесената изложба България -Иран.
 
Надяваме се, че и град Казанлък ще има удоволствието да бъде домакин на този проект.
Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Откриха починала 78-годишната Стояна Стефанова, обявена за издирване в Казанлък

26173 | 22 август 2026

19 свободни места на учители и педагогически специалисти са обявени в региона

8946 | 18 август 2026

Започна изграждането на довеждаща инфраструктура на Индустриалната зона

8916 | 18 август 2026

Казанлъшка красавица влиза в надпревара за участие на Mrs. Bulgaria World 2026

8378 | 20 август 2026

Свада в кафене в Казанлък ескалира до сбиване, прободна рана и арести

5238 | 17 август 2026

ПТП край Горно Сахране: Има пострадали, движението е по обходен маршрут

4728 | 21 август 2026

Временно ограничават движението през прохода „Шипка“ на 22 август заради честванията на Шипченската епопея

4185 | 20 август 2026

Възрастна жена пострада при катастрофа край Мъглиж

3356 | 18 август 2026

МВР издирва 78-годишната Стояна Стефанова от Казанлък

3221 | 21 август 2026

Стартира строителният процес по енергийно обновяване и на още пет многофамилни жилищни сгради в Гурково

3001 | 18 август 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак