Монументална пластика, пресъздаваща перо, мастилница и пергамент, на който е изписан текста на химна „Велик е нашия войник“ ще бъде монтирана на площада пред Дома на културата „Арсенал“ в Казанлък.
Днес единодушно общинските съветници на Казанлък дадоха съгласието си за мястото на, което да бъде поставен паметник на „Велик е нашия войник“ в град Казанлък, като роден град на автора на текста – поручик Константин Попов
Решението на Общинския съвет не включва одобрение на самия пластичен проект, изработен от непрофесионалната художничка Таня Узунова и претенциозно наричан „паметник“. Но и не го изключва, тъй като е основен мотив в доклада по предложението за посочване на мястото.
Темата е обект на обществено внимание още от 2015 г., откакто е създаден Инициативния комитет за изграждане в Казанлък на Паметник на химна на 23 Пехотен шипченски полк, председателстван от нашия почетен съгражданин проф. Гено Начев.
В 11-членния комитет участват още Красимир Узунов - собственик на агенция и радио "Фокус" и съпруг на авторката на пластичния проект - Татяна Узунова, Добромир Тотев - екс секретар на отбраната в МО, проф. Божидар Димитров и доц. Соня Петкова от НИМ, адв. Станислав Коев, адм. Пламен Милушев, ген. Михо Михов, проф. Петко Петков - казанлъчанин, преподавател във ВТУ, кметът на Казанлък Галина Стоянова и Костадинка Димитрова - председател на Тракийското дружество.
Пластичният проект на т.нар. "паметник" на химна "Велик е нашият войник" на Таня Узунова предвижда перото, мастилницата и пергамента да бъдат разположен на нисък постамент, “така че децата да могат да се докосват до него, а перото да служи като арка, под която да може да се преминава.“ Каква е целта на това занимание - не е описано в мотивите за днешното решение. На пергамента ще бъде изписан текста на песента. А според презентацията на авторката от миналата есен в Казанлък - паметникът ще пее и свири песента на всеки кръгъл час. Метафоричен детайл в проекта са крайчетата на перушинките в перото, които ще наподобяват гилзи, като в идейната сбирката се включва и намерението гилзите в перцето да бъдат пълни с пръст от различни знакови бойни полета на Българската армия.
За да се превърне едно идейно-пластичното нещо от монументална скулптура (Японката) в исторически паметник (Ген. Скобелев), то според българските закони не се нуждае от обществено обсъждане или професионално журиране на творческия проект на държавно ниво, а само от решение на местния Общински съвет. Крещящ пример за липсата на държавен контрол върху съвременните изстъпления върху стратегическата историческа памет на България, са наскоро издигнатите скандални паметници - на Цар Самуил в София - със светещите очи и пеещият паметник на генерал Иван Колев в Добрич, който „запява“ „Шуми Марица“ на всеки час.
За да стане една авторска идея – била тя абсурдна или гениална - исторически паметник и той да се монтира в центъра на някой град са нужни само Инициативен комитет, пари, документ-разрешително за мястото на поставяне от Министерството на културата и последващо конкретно решение на съответния Общински съвет, за което той има право, но не и задължение да се консултира с професионални гилдии от сферата на изящните изкуствата, освен с тези на военните и историците.
Средства за Паметник на „Велик е нашият войник“ в Казанлък, от година и половина се набират по дарителска сметка. За разрешителното от Министерството, бе нужно решение на Общинския съвет – Казанлък за място на паметника. Днес ОбС даде съгласие мястото да бъде площада пред ДК „Арсенал“ и паметникът да бъде поставен там след спазване на всички законни процедури по Наредба 27 за градската символика на Казанлък.
Т.нар. „паметник“ на „Велик е нашият войник“ няма да влезе в градската среда на Казанлък „през задния вход“. Тъкмо напротив – обществеността е запознавана надълго и широко с него и то многократно през последната година и половина. Макетът е показван, както на събития и срещи, така и от година насам стои на банер в сайта на Община Казанлък. Изложен е за разглеждане от половин година във фоайето на входа Общината и още е там (на снимките). По темата сме писали неведнъж и в медиите. И ще продължим.
Предстоят процедурите по Наредба 27 - разрешението от Министерството на културата, писмено становище от Главния архитект на Казанлък и ИМ "Искра" и други институции (последното не е задължително), посочване на източник на финансиране и подписка от 1% от населението на Общината (100-на души са достатъчни) и накрая ново решение с обикновено мнозинство от 19 гласа в Общинския съвет.
Така пластичното перце става Паметник на великия химн, изгражда се пред ДК „Арсенал“ и вече дори Великият Гетсби Трифонов да дойде - не може да каже: „Аз нали ви казах!“.
Красимира Стоянова
Kazanlak.com
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...