Елена е 25 годишна софиянка, с казанлъшки корен, принесен от Лозенград. Студентка в четвърти курс “история на изкуството и археология” в Сорбоната –Париж. Възпитаничка на Софийската френска гимназия.
Млада жена, която живее интересно, разпиляна в два континента- Европа и Австралия. Сега Елена вече е в Страната на кенкурата, за да прекара остатъка от лятото със своя брат- студент в далечната страна. Зодия “Скорпион”, с осезаем афинитет към красивото. Издават го масивните седефи, украсили шията и ръцете и.
В Казанлък Елена бе за откриването на първата изложба на нейната баба- Сийка Дечева, която през миналата седмица подреди 35 свои гоблени в залата на Художествената галерия в града. Ученолюбивата внучка е моторът, вдъхновил Сийка да покаже извезаното с много любов в продължение на три десетилетия. Елена е тази, която подрежда тематично изложбата, събира информация за гоблените, която преразказва на десетките почитаели през сълзи, трогната от почитта към нейната баба.
Елена има една мечта- да се върне в България и да работи като археолог именно в Долината на тракийските владетели, убедена че тя крие още много тайни. Сред причините сочи желанието си да промени начина, по който сега показваме на света културното си наследство, с което разполагаме.
Година след уникалните за археологията открит
- Откъде този засилен интерес към изкуството и археологията, Елена?
- От малка. Майка ми Румяна Дечева, която е от Казанлък се е занимавала и сега се занимава с изкуство- в момента е представител на ЮНЕСКО за Тимур. От дете се интересувам от изкуство , археология, история.
- Сподели, че ти е болно, че намереното в Долината на тракийските царе всъщност не се оценява достатъчно. Ние тук си мислим точно обратното. Откъде тази твоя констатация?
- Бях тук миналата година през септември, когато д-р Китов отвори Голяма Косматка. Останах с впечатлението, че всичките институции се бият, кой да вземе това богатство и да го покаже, вместо всички да се обединят и да кажат: “Ние сме българи, имаме това . То е наше, искаме да го видите “. Това е начинът да се привлече интересът към България. Казанлък и района са безкрайно богато място, с много стара и богата култура, но това не се знае по света в онези мащаби, в които би ни носило дивиденти. Колкото и да изглежда странно. Не се знае. Аз контактувам с много колеги от различни страни. Всеки, който чуе “България” си представя цар Симеон Втори- царя на републиката. Това е положението. И е много трудно на такива хора да се обясни за какво става дума. Че ние не сме онази, долната класа, за която те знаят от вестниците, а че ние има с какво да допринесем за общата световна култура. Ще Ви кажа, че във Франиця никой не чу за тези миналогодишни открития. Никой. Имаше един репортаж по телевизята и това беше. А докато бях тук, слушах за най- различни предложения- за Бритиш музеум, за Лувъра и други. Всичко спря дотам.
- Искаш да кажеш, че ти, студентката от Сорбаната научи за тези откритя само, защото беше по това време тук? Твоите колеги не са чували, така ли?
- Да, научих оттук, научих случайно. Колкото до моите колеги – те знаят, но знаят колегите ми българи, понеже сме в една група и си предаваме информация, заедно сме всеки ден и затова. Иначе останалите – нищо не знаят. В Сорбоната за това не се чу. А откритията са интересни за света в момента на намирането им, по простата пичина, че след година време там вече има други открития или някъде другаде. Измества се вниманието. Ето в Гърция , в Италия постоянно се работи. В България никога не е имало този прилив, този интерес към разкопките, с които могат да се похвалят тези две страни. А ние имаме още много неща под земята, за които не подозираме.
- Има ли разлика в начина, по който тук в България се отнасяме към намерените си съкровища и начина, по който го правят французите например?
- За мен има. Във Франция има много закони, защитаващи всички тези културни наследства и паметници, картини, всичко, свързано с култура във Франция е силно защитено. Един пример ще ви дам с един римски амфитеатър, който се намира в центъра на Париж. Там, в радиус на 500 метра е забранено да се прави ремонт в частна къща без съгласието на кмета. Хората не могат дори да си боядисат рамките на прозореца, ако нямат това съгласие и то не е в хармония с общата визия на района. И това се прави, за да се запазят автентичността и хармонията. В България такова нещо няма. Тук хората ограбват могилите. Ако случайно нещо неоткрадното е останало, после започва бой в държавата кой и как да го открадне.
- Тук има големи надежди и очаквиня, че след като се реализира проектът “Долината на тракийските царе” в района ще започнат да идват много повече туристи от сега. Какво е твоето мнение?
- Ще ви дам пак един пример. Наскоро имаше Световно изложение по туризъм в Париж. Имахме на него български щанд. Ако хазайката ми не беше отишла там да търси неща за Канада, понеже и предстоеше пътуване натам, аз никога нямаше да разбера, че на това място в Париж има български щанд. Просто не умеем да показваме на света себе си, да му казваме “Ето, ние имаме това. Елате и ни го вижте!”. Не можем да си правим самореклама, не от онази лошата, в която се бием в гърдите като животни, а от другата- позитивната ни саморкелама, която дава и националното самочувствие. Та ние знаем много малко неща за самите себе си. България е страната, която има най- старото работено злато в света, но ако трябва да бъда честна и откровена, това го научих от френски учебник, не от български. Бях силно изненадата от това. И съм убедена, че много малко българи знаят този факт. Затова искам да дойда и да работя тук, да знаят хората, че ценните, красивите, хубавите неща, които имаме трябва да ги зпазим и покажем. Защото това е и един от начините за контакт между хората по света, между различните култури.
- Идеята за изложбата от гоблени по класически картини е твоя. Кое те мотивира да покажеш на казанлъчани част от “семейните съкровища”?
- Идеята ми беше, чрез извезаното от баба да се опитам да разкажа на хората за гоблените през вековете, защото това е едно изкуство, което малко се познава у нас. Та най- старото парче гоблен, запазено в света датира от 15 век преди Христа и се пази в Египет. Но това се знае също от много малко хора. В Казанлък има много хора, които шият гоблени, те също не го знаят. Не знаят, че поддържат една традиция, която е на 35 века- шиенето на гоблени. През Средновековието да се шият гоблени е било много модерно и скъпо удоволствие, имало е много фабрики по света за гоблени. Малцина знаят, че гобленте за били използвани за откупи на крале. Когато някой крал бъде хванат в плен, другата страна е искала определено колчество гоблени. Не злато, не пари, а гоблени. Това е било особено висок, знатен откуп. Гобленът е бил използван и като изолатор за топлене на стаи и помещения. Гоблените имат много богата и красива история и аз чрез изложбата на баба исках да разкажа за това. Получи се нещо много красиво. Радвам се, че и баба се съгласи да покаже гоблените си, защото в началото не вярвахме, че ще ги даде.
- Ти самата шиеш ли гоблени?
- Един и той е на изложбата. Едни теменужки, в малка рамка. Те са последното ми по –сериозно занимание в тази сфера.
- А не се ли изкушаваш да покажеш тази изложба във Франция?
- Засега не. Там, за разлика от тук, пазят традициите си., част от които са шиенето на гоблени. До Сорбоната в Париж има музей, намиращ се в сградата на стара римска баня, който пази една от средновековните серии гоблени. Казва се “Различни усещания”. Има гоблени, които представят различните вкусове, чувства. В Лион има специален музей на гоблените. Навремето до Париж е имало две фабрики за гоблени. Просто там ще е по-трудно една такава изложба да привлече интереса, който привлича тук. Така че засега се въздържам.
- Ти си една българка извън страната, която иска да се върне отново в България - заради любовта към археологията. Това истински мотив ли е или просто част от клишето думи? Повечето твои връстници, учили в чужбина си признават, че тук нямат големи шансове за реализация. Ти на какво разчиташ?
- Живея с едно момиче, което учи финанси в Сорбоната.Тя не иска да се върне в Българи дори за 10 дни, не че не обича семейството си. Но няма желание да се прибере. Такива примери има много. Това е нещо, което не мога да разбера. От българите във Франция, с които аз контактувам познавам само още едно момиче- тя е работила като стажантка на други археолотически разкопки, само тя иска да се върне след обучението си тук. Останалите ми колеги не желаят. Оставам с убеждението, че българите сме решили, не знам защо, че всичко някой трябва да ни даде наготово. Тук хората казват “А, бе, пътят е развален. Кметът е този, който трябва да го поправи. Аз не съм длъжен да си мърдам и пръста”. Никой не казва обаче “А аз какво мога да направя за този път?”. Докато не променим този начин на мислене у нас, ние ще тъпчем на едно място.
- Защо са различни българите извън страната ни и тези в нея?
- Това е заради сблъсъка на различните култури. В момента, в който се докоснеш до друга култура, вече си друг човек. Когато отидох най- напред във Франиця дълго време не се чувствах добре, плачех и непрекъснато исках да се връщам тук. Сега гледам на Франция и на французите по съвсем различен начин. Опитала съм се да взема това, което те могат да ми дадат. В мига, в който се опиташ да вземеш част от дадена друга култура, манталитет и ценности, това те променя. Променя твоя мироглед, твоята ценностна система, начина ти на възприемане на света, поведението ти.
- Промени ли се България в очите на българите извън България за последните четири години?
За мен България е различна. Колкото и на хората тук това да се струва невероятно, мисля си, че ние вървим към по-добро. Прост пример- малък. Ето, вижте центъра на Казанлък. Преди на нищо не приличаше. Миналия ден, когато го видях за първи път, просто имах желание да седна насред площада и да поседя 10 минути. Ей- така, да погледам и да му се порадвам.
ия на д-р Георги Китов възпитаничката на Сорбоната недоумява, защо за тях има издания само на английски и български език, а липсват такива на останалите европейски езици. С болка признава, че нейните колеги в престижния френски ВУЗ не са чували за намереното тук. Не приема за логични обясненията на културни началници, че ”има време за издаването на немски и на френски”. Според бъдещата археоложка откритията са интересни за света и той се интересува от тях непосредствено след намирането им, а не година или две по-късно.