От днес до края на седмицата, в рамките на 47-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора, Старозагорската опера ще бъде домакин на поредното национално изложение „Цигулкова Магия 2016“. Организатор на събитието е Съюзът на лютиерите в България. Във фоайетата на театъра ще бъдат изложени изработените от майсторите лютиери струнни музикални инструменти. На място могат да бъдат направени консултации и да бъдат демонстрирани, тествани и закупени музикални инструменти, съобщават от Старозагорската опера.
Съюзът на лютиерите в България е основан през 1999 година в град Казанлък, където традицията в изработването на струнни музикални инструменти датира от началото на 20-ти век. Съвременните казанлъшки майстори-лютиери са приемници на лютиерското изкуство зародило се през 1918 год, когато Димитър Георгиев отваря първата работилница за майсторски струнни музикални инструменти. От ателието на братя Георгиеви са излезли много изявени майстори. Инструментите от този период са носили характера на Саксонската и Бохемска лютиерски школи, но с времето тази тенденция се променя в полза на Италиaнската Кремонска школа. Век по-късно, в ръцете на казанлъшките майстори, изкуството процъфтява стъпило здраво на основата на традициите на старите майстори и обогатено от медународния опит натрупан в световно признати образователни центрове. Днес Съюзът на лютиерите в Бъгария е горд с членове завършили специализирано образование в реномирани средища на лютерията.
Отстояли своето творческо развитие, отдадени на древното изкуство налютерията, казанлъшките майстори лютиери основават Съюза с основна цел да съхранят и продължат традициите на това уникално изкуство, да изследват занаята, да събират информация и инициират конкурси, семинари, изложения, да предадат столетен опит на следващи поколения обучаващи се от ранна възраст в единственото специализирано училище за лютерия намиращо се също в град Казанлък. Членове на съюза са също лютиери от други градове на България - София, Пловдив, Ст.Загора, Ямбол, Бургас, Варна и др.
В настоящия момент членовете на сдружението са над 40 човека като в това число влизат и майстори на класическа китара, лъкове за щрайховите инструменти, аксесоари за тях и специалист акустик. Многообразието от различни модели, които се изработват, богатата палитра от звук и тембър на инструментите на различните лютиери, води след себе си и интереса на редица професионалисти в музикалните среди. Членовете на Съюза работят в тясна връзка с музиканти от страната и чужбина в посока усъвършенстване на техните умения и с цел израстване на този забележителен и уникален занаят. Обмена на мнения, нововъведения, маниер на свирене е важен за развитието на занаята, според лютиерите, като изработката и формирането на звука трябва да са в унисон със съвременния вкус на музиканти и публика. Всеки музикант е добре дошъл - съюзът е отворен за членове музиканти и преподаватели с идеята, че майсторите и професионалистите в сферата на музиката са неизменно свързани и трябва да общуват и да се подкрепят.