10:31 | 08 юли 05 3093

Археологът д-р Георги Китов : Ако намерим нещо, ще ни носят на ръце, ако не - ще ни изгонят от Казанлъшко

От днес археологът Георги Китов и ръководеният от него екип започват поредната си лятна работа в района на Долината на тракийските царе.

Амбицията на екипа е да продължи работата си в района на могилата Голяма Косматка и да проучи още десетина могили в Долината. За целта са осигурени 100 хиляди лева от Министерството на културата. Община Казанлък, чрез музей “Искра” също е обещала да подпомогне проучванията на експедицията.

Миналата година намерените находки донесоха на експедиция ТЕМП и нейния ръководител престижни награди: д-р Георги Китов стана почетен гражданин на Казанлък и Шипка, носител на наградата на радио “Вис виталис”, на златна значка на МВнР, почетен знак на БАН и др..

Експедиция ТЕМП има свой интернет сайт.

www.tracetemp.org

На този адрес може да се прочете всичко за траколожката експедиция, за могилните проучвания от 1966 година насам.

Доктор Китов, с какви намерения започвате тазгодишното археологическо лято в Долината на тракийските царе, Вие и Вашият екип? Преди да отпътувате оттук през септември миналата година заявихте, че Голяма Косматка крие още тайни.

  • Тайни има, въпросът е дали ще успеем да ги открием. Сега ние сме на високо място, оттам духа вятърът студен, пече слънцето по-силно и в този смисъл от нас се очаква много. А всъщност археологията е наука с две страни. Едната, която остава в рамките на експедицията и проучванията, тя е скромна, тиха и монотонна. А другата е парадната страна, която се случва веднъж на две седмици, на месеца, а понякога веднъж в годината и дори не толкова. Такива блестящи открития, като миналагодишните, не са намирани в продължение на 150- годишната история на тракийската археология. А ние ги намерихме за месец и половина. Очакванията при нас са по-големи, отколкото са възможностите ни, отколкото въобще са възможностите на нашия тип работа.
  • И все пак какво смятатате да проучавате тук това лято?
  • Планираме да проучим десетина могили, да допроучим Голяма Косматка и Светицата, за което ни е необходима мощна геофизична техника. Такава вече ни е обещана от БАН, но все още не сме я получили. Ние знаем, че има нещо, но не знаем къде точно се намира то. И дори да хвърлим 30-40 хиляди лева за разкопки и не го намерим, нали разбирате, че ще ни изгонят с камъни от Казанлъшко. Ако го намерим, ще ни носят на ръце. Просто е много рисковано всичко. Нашата експедиция е авантюристична. Ние винаги рискуваме. Но това, което правим тук е много голям риск и голямо предизвикателство и без наличието на мощна геофизична апаратура много ще мислим, преди да решим дали да проверяваме могилите или не. В могилите винаги има повече, отколкото може да се намери без наличието на такава техника. Фактически ние разкопаваме една малка част от могилата. Другата, по-голямата част, остава непроучена и неразкопана. Това се прави с две задачи, макар че ви издавам професионални тайни - от една страна -да остане нещо, което да се проучва и в бъдеще и второ, да се запази добрият външен вид на могилата. Ние много държим на ландшафта, част от който са станали тракийските могили. Искаме той да бъде запазен за поколенията. Затова могилите, които сме разкопали изцяло, възстановяваме доколкото това е възможно, а другите разкопаваме частично и то там, където знаем, че има съоръжения. Останалата част остава.
  • Кметът на Казанлък изрази опасения, че въпреки отпуснатите средства от Националния институт за паметниците на културата, за външния вид и облагородяването на могилите, това не се случва. Какво е Вашето становище- трябва ли да се променят на външен вид могилите с оглед вписването им в цялостния облик на Долината на тракийските царе или трябва да се оставят такива, каквито са били векове наред?
  • Тези 400 хиляди лева, които са отпуснати, са за архитектурните съоръжения на могилите- да бъдат укрепени, направени добри и подходящи за посещения, а не за възстановяване на могилите. Ние много се надяваме, че това ще бъде направено. Макар че по наша информация дори няма такива проекти, които да се работят, въпреки че парите са налице. В един момент може да стане така, че тези пари да се върнат неусвоени в държавната хазна.

  • От десет години д-р Китов проучвате могили в Долината на розите. Каква е равносметката Ви – за Вас и за историята за това време?

- Равносметката е - открити десет монументални тракийски храма, няколко богати гроба, за които може със сигурност да се твърди, че са царски, наша заслуга са единствените засега в България намерени при археологически разкопки три неограбени тракийски гробници, стотици материали с изключителна научна стойност, много от които пътуват по света с националната изложба “Тракийско изкуство” и носят приходи от наеми на музеите в страната, в това число и на музей “Искра” в Казанлък. Така че голяма част от приходите на музея в града са благодарение на приходите от тези няколко десетки предмети, които са открити и част от които сега са в Испания. Само миналата година открихме около 2 килограма злато, не съм смятал през другите години.

  • След миналогодишните открития мнозина предрекоха, че ще станете най- богатият човек в България. Случи ли се това?
  • Станах много богат духовно. Иначе продължавам да получавам една заплата от около 400 лева на месец и нищо повече. Мога да Ви кажа, че моралните награди бяха много, за което съм благодарен на много институции и организации, които оцениха приноса ми.

-Намерихте ли вече най- голямата тайна на Долината на тракийските царе или голямата тайна е още тайна?

  • Във всеки случай съм сигурен, че тук има още много неща за откриване. И дано това не прозвучи стимулиращо за иманярите. Трябва също полицията и общината да вземат сериозни мерки срещу иманярите, защото те са опасност, която може да ни попречи да открием тези тайни, а България и българите да ги научат.
  • Лансирахте преди време тезата, че тук има и втори тракийски град, освен Севтополис.
  • Да, при това говорих не за един град като Севтополис, дори предположих, че може би има повече селища. Логиката ми е следната: Севтополис е същестувал в края на 4-ти и началото на 3-ти век пр. Христа. Ние намираме представителни храмове и гробници, които са между края на 6-ти и 2-ри век пр. Христа. Значи трябва да има някъде място, където да са живели хората между края на 6-ти и края на 4-ти век и след началото на 3-ти век.
  • И по тази причина ще го търсите?
  • Не. Нашата експедиция е специализирана за могилни проучвания, ние няма да търсим този град, но даваме насока, информация, че трябва да има такова нещо. Покойният колега Домарацки беше започнал да го търси, даже бе установил едно място, където може би има такъв град, но за съжаление смъртта го покоси и той не можа да си довърши работата. Надявам се, че други колеги ще се захванат с тази задача и рано или късно тези градове ще бъдат намерени.
  • През седмицата в един ежедневик казанлъшкият скулптор Спас Мавров лансира тезата, че селището Оструша е естествен енергиен генератор, свързан с Гиза и че могилите, освен археологиечски находки и атракции, са и мощен енергиен излъчвател, който понякога има вредно въздейстиве върху хората. Коментирайте тази теза.
  • -Той вероятно има предвид храмовата могила Оструша, защото там засега няма намерено селище. Може би става дума за светилище, защото Оструша е светилен комплекс. Аз не съм толкова краен, но съм дълбоко убеден, че траките са били в някои отношения много по-досетливи, с нюх са усещали къде нещата са благоприятни и къде не. Известно е, че тракийските селища са възниквали до места, благоприятни за живот. Не е случаен фактът, че на територията на сегашните големи български градове е имало тракийски селища. Колкото до енергията в тракийските храмове, има изглежда нещо такова, защото много хора, влезли в тях, смутени от тяхната архитектура енергийно се зареждат. Почти е доказано това за Старосел и то от Световен съвет на екстрасенсите, които са провели там свое заседание и установили, че мястото действа много добре. За енергията има значение и психическото състояние на човека. А тракийските храмове със своята архитектура и история възбуждат положителната енергия у човека. Но съм чувал и другата крайност за тракийските храмове - че действали отрицателно. Аз трябваше да осъдя преди десет години жълтите вестници, когато започнаха да пишат глупости, че част от членовете на нашия екип били загинали, тези които влезли първи в Оструша и не знам още къде, че съм бил болен от рак и други такива. Това са пълни глупости. Нито съм болен от рак, нито е загинал някой от членовете на екипа ни, в резултат на това, че е влизал в тракийски гробници. Всички сме смъртни. Но това не е, защото сме били или не в гробници.
  • -В друга публикация от седмицата богословът Ваклуш Толев говори за тракийските могили като орфическа традиция и доказателство за женското начало.
  • Орфичиските традиции ние доказахме за първи път материално миналата година в могилата Светицата. С най- големия български антрополог проф. Йордан Йорданов установихме, че костите, положени в Светицата, са нарязани с брадва. Човекът след смъртта му е бил нарязан на части- кракът и долната челюст са погребани в Светицата, останалите неща са пръснати някъде другаде. Това проф. Александър Фол е писал много пъти във връзка с орфеизма. Известно от митологията е, че Орфей е бил насечен на 7 части, които са погребани на различни места. Но проф. Фол винаги е твърдял, че това рано или късно ще се научи. И този ден дойде- миналата година на 19-ти август намерихме този гроб и тези кости. В началото на тази година с проф. Йорданов установихме как брадвата е удряла на много места по костта, но не е могла да я разсече и тогава, както се секат млади дървета по диагонал, е отсечена малко повече от половната кост, а другата е отчупена. Това потвърждава изводите на историците и сведенията на нейните автори, че в Тракия е имало обичай- привържениците и последователите на Орфей да бъдат погребвани като него.
  • Близо година мина от откритията на златната маска и главата на Севт Трети, а музей “Искра” не разполага с копие на нито една от двете находки. Беше обещано, че за Празника на розата в музея ще има копие на златната маска, но това не стана. Същевременно пресата писа, че казанлъшки бижутер изработва такова копие, оказа се, че има друг преди него, натоварен с тази задача. Кажете всъщност какво се договорихте с инстутициите, с Община Казанлък и управата на музея по отношение на копията?
  • Има един-единствен вариант и той е Георги Мавров от предприятие “Стара София” да изработи абсолютно и съвършено точно копие на маската. И то е готово. Всеки момент ще бъде донесено и показано в казанлъшкия музей. Изработката на копието е разрешена от Министерството на културата и то е дадено единствено на Георги Мавров. Договорът за изпълнението на тази задача е пак само негов, а аз съм консултант единствено на него. Така че всички останали неща са нелегални и незаконни.
  • Това означава ли, че онзи договор между казанлъшкия бижутер и местния музей не е много коректен?
  • Аз мисля, че не може да има такъв договор и не знам за такъв договор. Не е коректно и не е морално такъв договор да се пише зад гърба ми. Аз съм носител на авторските права и ако някой ще прави копие, трябва да пита мен и аз да си кажа мнението за копието. Аз съм човекът, който първи се е докоснал до тази маска, ръководя разкопките вече толкова години. И законно и морално е това да става с мое знание.
  • Същото важи и за изработката на копие на бронзовата глава ли?

Разбира се. Научих от колегата д-р Косьо Зарев- директор на историческия музей в Казанлък, че местен скулптор иска да направи не копие, а художествено пресъздаване, което не е никакъв проблем. Има моето съгласие и може да го направи.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

За или против въвеждането на € еврото?

Обяви от Казанлък:

Сезонна работа в рекламна агенция

Сезонна работа в рекламна агенция

Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...

Работа 12/06/2025 гр.Казанлък
Рекламна агенция търси касиер

Рекламна агенция търси касиер

Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...

Работа 10/06/2025 гр.Казанлък
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:

ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:

Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...

Платени съобщения 10/06/2025 гр.Казанлък
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.

Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.

Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...

Платени съобщения 29/05/2025 гр.Казанлък
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025

Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025

Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...

Работа 26/05/2025 с.Овощник

Най - четени новини

за последната седмица

57-годишен велосипедист загина при тежка катастрофа на пътя Казанлък - Енина

9470 | 19 юни 2025

Такси удари пешеходка в центъра на Казанлък

7756 | 17 юни 2025

18-годишен е в тежко състояние след намушкване с нож в Крън

6290 | 16 юни 2025

Казанлъчанин е задържан в Слънчев бряг за намушкване на 21-годишен мъж

5754 | 18 юни 2025

Празникът на розата и минералната вода в Павел баня се превърна в наслада за сетивата и душата

5300 | 14 юни 2025

Две катастрофи с мотористи на пътя Стара Загора-Казанлък днес

4863 | 14 юни 2025

За първи път Павел баня реди царете и цариците си през годините в тематична изложба

3404 | 14 юни 2025

Шофьор изгуби контрол над автомобила и се преобърна в крайпътна нива, има ранен пътник

3122 | 17 юни 2025

Празникът на розата 2025 вече се самоиздържа

2724 | 16 юни 2025

Непълнолетна е с нараняване при грабеж на казанлъшки булевард

2559 | 16 юни 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак