Казанлъшката фирма КАТЕКС АД прекратява своето основно производство на текстил, след повече от 150 години история на фабриката. "Преустановяването на дейността на направление „Производствено“ в дружеството" е направено с решение на борда на директорите от 20 юли 2016-та година, видно от тримесечния отчет.
В доклада е записано, че започва процедура за освобождаване на персонала по чл. 130 „а“ от кодекса на труда.
Става дума за 205 работници, които ще излязат на борсата. В акционерното дружество ще останат на договор само 9 човека, уточниха от синдикатите.
Причините
За последната половин година, "КАТЕКС" АД реализира загуба от 564 хил. лв. при нетни приходи от продажби 2 708 хил. лв. Това е основната причина за решението на акционерите да се прекрати дейността на дружеството, е видно от публикуваните в края на юли документи. За да покрият загубите, свързани фирми отпускат кредити през полугодието. „Венчъри Екулити“ ЕАД дава 495 хил. лв., а „Руно Казанлък“ ЕАД – още 316 хил. лв.
Дружеството може да погасява текущите си задължения в срок, не съществуват лихвени и валутни рискове, отбелязва докладът. Единственият риск, който стои пред дружеството е пазарен.
Изтъкнатите причини за проблемите в пазарния формат на КАТЕКС са „постоянен процес на намалено потребление на тъкани с вълна, определящи за технологичния процес“, „обратнопропорционална зависимост между цени на готовия продукт и цени на основните суровини – вълнени ленти“. Сред причините за загубите и нерентабилността на производството, докладващите изпълнителни директори на компанията Иванка Якмаджиева и Димитър Димитров изтъкват още нарастващи енергийни разходи и нарастващ относителен дял на неквалифицирания персонал. „Независимо от многообразието на прилагани оперативни мерки, не се компенсират последствията от гореизложените фактори“, се казва в доклада като се подчертава, че загубите на дружеството представл1ват вече 20% от нетните приходи.
Бъдещето
По всичко личи, че „КАТЕКС“ АД не дири сметка за мениджърска компетентност и не възнамерява да полага повече усилия за реформи, които да върнат фирмата на конкурентноспособно ниво в бранша, в който се е развивал през последните 150 години - текстила.
През 2016 година, вероятно и КАТЕКС след събрата му РУНО ще остане завинаги в историята като текстилно предприятие. Въпреки, че в официалния сайт на компанията още стои текст, възхваляващ качеството и конкурентно способността на производството на КАТЕКС АД : “Нашите продукти се свързват с отлично качество и изключителна стойност от всички наши клиенти. В работата си влагаме толкова внимание и посвещаване, колкото и нашите основатели преди повече от 150 години. Мениджмънтът съчетава иновативността и гъвкавостта с опита и традицията на компанията.“
Официално, съобщението на компанията пред БФБ - София предвижда възобновяване на дейността някой ден: "Производствените мощности на дружеството ще бъдат поддържани по начин, който ще позволи рестартиране на производствената дейност при наличие на подходящи пазарни условия."
Освобождаването на текстилните работници, без пристъпване към процедура по ликвидация предполага в най-скоро време предметът на основна дейност на КАТЕКС да се промени, така както се случи с друг казанлъшки приватизиран събрат от текстила - РУНО. Дружеството вече от години не се занимава с вълна, а с череши и ВЕИ-та. Без нормативен проблем в регистъра на „Руно Казанлък“ ЕАД все още стои като предмет на дейност „Покупка на вълна с цел продажба в преработен вид , производство на вълнени ленти ,прежди и облекла [..]“. А новите дейности са допълнени в официалния сайт на дружеството: Производство на пара, Производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници, Овощарство.
РУНО и КАТЕКС са на един адрес и имат еднакви управляващи лица. Дружествата са свързани чрез „ВЕНТЧЪР ЕКУИТИ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД, собственост на финансиста Светослав Божилов - съдружник на Цветелина Бориславова в СИ Банк, сочат публични данни за компаниите.
Историята
Началото на фабриката слагат братя Стайнови през далечната 1848 година, когато се създава малък цех за производство на аби.
По-късно през 1889 г. се обединяват две акционерни дружества "Розова долина" и "Братя Стайнови". До национализацията през 1947 г. предприятието е съществувало като предачна фабрика за камгарни прежди, главно за трикотаж и плетачество.
Касова приватизация през януари 1997 г. прави частни първите 67 % от капитала на КАТЕКС, след 6 месеца държавата продава преференциално на купувача Притекс АД още 16% , а през 2002 г. и остатъчен пакет от 3%.
Чрез БФБ - София през 2008 г. 59,3% от капитала на Катекс АД-Казанлък е продаден от Притекс АД на Си Ес Ай Еф АД, по това време собственост 99,938% на Цветелина Бориславова.
Статията е подготвена от екип на
kazanlak.com
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...