10:02 | 26 март 16 3253

Кметът Галина Стоянова: Чудомир е жив и той е необятна Вселена

С тези думи кметът на Община Казанлък откри 23-те „Чудомирови празници“ – 2016. Галина Стоянова изрази радостта си, че тази година тържествата започват именно от дома на Чудомир, в който е описал „нашенците“ от родния край. В празничната си реч в Литературно-художествен музей „Чудомир“ кметът на Община Казанлък Галина Стоянова отбеляза, че младежкото присъствие е особено силно в тазгодишния престижен форум. Тя подчерта, че без поуките на Чудомир младите не могат да бъдат такива, каквито искаме. „Надявам се през следващите години да успеем да убедим Министерството на образованието и науката, че Чудомир има своето място в българските учебници“ – заяви Галина Стоянова.

Откриването на празничните дни започна в двора на къщата на Чудомир с минута мълчание и поднасяне на цветя в памет на големия творец. По-късно гостите се насладиха на изпълненията на ученици от СМУ „Христина Морфова“ с преподавател Йордан Вълчев, танцова двойка на клуб „Киара – Н“ и деца от Театрална студия при НЧ „Братство“ – Енина. Изложба акварел „Пейзажистът Чудомир“ откри  доц. д-р Галина Лардева, доцент по История и теория на изкуството в АМТИИ Пловдив. Тя изрази възхищението си от брилянтните пейзажи на големия художник, познат повече като автор на шаржове, скици и рисунки и определи представяната колекция като бижу.

В първия ден от 8-дневната разнообразна артистична програма културните събития продължиха с връчване на наградата за къс хумористичен разказ на вестник „Стършел“ и откриване на  XV театрален фестивал „Комедийният хит на сезона“ в НЧ „Искра“. Театралната постановка „Госпожа Министершата“ на  Драматичен театър „Гео Милев“, Стара Загора под режисурата на Йосиф Сърчаджиев гостува за първи път на казанлъшка сцена.

Пресцентър Община Казанлък
 

Следвай новините от Казанлък

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Започва прием на заявления за регистрационни номера за МПС по избор за серия СТ 7001 ТР - СТ 7500 ТР

10042 | 31 юли 2026

За първи път извън София: Казанлък е сред претендентите за домакин на финала на „Мис България“

7407 | 29 юли 2026

Дирекциите “Социално подпомагане“ приемат заявления за целева помощ за отопление до 31 октомври

6168 | 31 юли 2026

Д-р Елена Гарсау ще преглежда всеки четвъртък в кабинета по акушерство и гинекология в Поликлиниката

4892 | 30 юли 2026

Усилено се работи по асфалтирането на улици и междублокови пространства в Казанлък

4182 | 01 август 2026

Лек автомобил се удари в “Пътна помощ“ в Казанлък/ ВИДЕО

4174 | 31 юли 2026

Синдикатите с позиция относно учебното време и ваканциите през следващата 2026/27 г.

3590 | 28 юли 2026

Групата на СК „Планинско бягане и туризъм - Казанлък“ покори първенеца на Румъния - връх Молдовяну

3566 | 28 юли 2026

Издирват 23-годишен, нанесъл прободни рани на мъж в Казанлък

3145 | 27 юли 2026

Нов общински съветник положи клетва в Казанлък

2839 | 30 юли 2026
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак