- Г-н Христов „Еконекст" ООД е оператор на сметището на град Казанлък - какво всъщност означава „оператор"?
- Оператор на сметище или както е по-правилно да се каже оператор на депо за твърди битови отпадъци, е фирма, която приема отпадъците и ги обезврежда, така че те да не представляват опасност за здравето на хората или за околната среда като цяло.
За да бъде една фирма оператор, тя трябва да има освен необходимия опит и знания в областта на третирането и обезвреждането на отпадъци, така също и изключително високо квалифициран екип от специалисти в сферата на екологията.
- Защо според Вас общинското депо за битови отпадъци имаше нужда от провеждането на конкурс за „оператор"?
- Депото на град Казанлък, съществува от 1977г. или вече се експлоатира от 27 години. За този дълъг период от време на практика не е било направено много за състоянието на депото. Нямаше почти никаква инфраструктура, технологията по обезвреждане и входящия контрол бяха на много ниско ниво. Затова е имало и постоянни проблеми със самозапалването на отпадъците, с незаконни свинеферми и т.н. Освен това в момента ЕС поставя много високи изисквания към състоянието на сметищата в страната. Ако до 2009г. не се направят всички необходими инвестиции и не се работи по европейски депото на Казанлък ще бъде закрито и града рискува да остане без собствено сметище. Точно това се цели да бъде избегнато от ръководството на Община Казанлък.
- Добре г-н Христов, а не може ли една община сама да стопанисва своето депо за твърди битови отпадъци?
- Не, не може и ще Ви обясня защо. Съгласно чл.6 от приетия Закон за управление на отпадъците, дейностите по третиране и транспортиране на отпадъци и в частност на твърди битови отпадъци, генерирани в населените места, се извършват от лица получили съответното разрешително от РИОСВ или от МОСВ. Такова разрешително, по чл. 38 от ЗУО, могат да получат само юридически лица, регистрирани по търговския закон, тоест търговски дружества. Тези дружества трябва да отговарят на изискванията на закона за материална и технологична обезпеченост, както и да притежават интелектуален потенциал /ноу-хау/ за реализирането на планираните дейности. Иначе казано, ако общината сама е оператор на депо за ТБО, това противоречи на закона.
- От колко време „Еконекст" е оператор и какво е направено до този момент?
- „Еконекст" ООД е оператор реално от шест месеца. И през първите шест месеца от нашата работа, ние разкрихме 15 нови работни места и успяхме да поставим едно ново начало.
- Изградихме КПП, поставихме необходимите знаци за правилата в района на сметището. Сега депото се охранява 24 часа в денонощието и окончателно е преустановен достъпа на външни лица и на домашни животни;
- Вече се прави пълна проверка на документацията на сметоизвозващите автомобили, както и на вида на отпадъка;
- Но може би най-важното е, че построихме помещение за персонала и поставихме на входа на депото модерна - 60 тонна електронна везна за автомобилите, на която се измерва точно и безпристрастно количеството на постъпилите отпадъци. Данните се отразяват автоматично в разпечатка от монтирания към везната електронен апарат. Вече всеки знае кой, какъв и колко отпадък постъпва на сметището.
- А как стои въпроса със самозапалването на отпадъците?
- Този проблем е решен успешно. Редовно върху обработените отпадъци се полага изолация от земни маси и за всички вече е ясно, че не се наблюдава самозапалване и депото не дими. Освен това, по наша заявка, от гражданска защита бе извършено изследване за наличие на вредни газови емисии. Благодарение на качественото извършване на техническите дейности от „Еконекст", специалистите не установиха риск за здравето на хората в района. Оригиналът на доклада от гражданска защита е на разположение на заинтересованите в офиса на фирмата.
Допълнително от Националния Институт по Метеорология и Хидрология при БАН, закупихме професионална апаратура за отчитане на метеорологичните данни. Климатичната станция отчита редица показатели и информацията се записва ежедневно в специален дневник, който се заверява също в София. На шега мога да кажа, че вече можем да правим прогнози за времето.
И за да завърша, освен посоченото до тук, за първите шест месеца фирмата ни инвестира също в софтуерни продукти, в техника и в противопожарни съоръжения, изградена бе и наблюдателна кула. Общата сума на извършените инвестиции само до края на 2004 година или за първите 4 месеца бе 98 000 лв.
- Какво предстои да бъде извършено от тук нататък?
- Предстои прокарването на електричество и изграждането на портал и ограда, с което ще се спре разпиляването на отпадъци извън депото. Ще бъде монтирана видео апаратура - камери, с които от офиса на фирмата ще могат да бъдат наблюдавани и контролирани дейностите на самото сметище. Инвестициите, които ще направим през 2005 ще са близо два пъти повече от колкото през предходната година.
Фирмата ни проучва възможностите за отделяне на вторичните суровини, постъпващи на депото. Извличането на хартия, стъкло и пластмаса от отпадъка ще допринесе за освобождаването на допълнителен капацитет и ще удължи живота на сметището.
- Допълнителните инвестиции няма ли да натоварят прекомерно бюджета на общината?
- Категорично не. За стопанисване на депото ще се отпускат същите средства от общинския бюджет, както и през миналите години. Освен това непроменена ще остане и таксата за фирмите, които желаят да ползват депото.
- Като специалист, кой според Вас е най-големия проблем свързан с депото?
- Най-големия екологичен проблем не само на депото, а може би и на общината като цяло е заплахата от закриване на сметището в недалечно бъдеще. Във връзка с новите изисквания по присъединяването ни към ЕС, за област Ст.Загора е предвидено да бъде изградено едно единствено модерно регионално депо за твърди битови отпадъци. То ще се намира в близост до град Ст. Загора. Всички останали общински депа за сега се предвижда да бъдат закрити ако не бъдат приведени в съответствие с новите нормативни изисквания.
Благодарение на ръководството на Община Казанлък, съседните по-малки общини - Мъглиж, Павел Баня и Николаево, приеха инициативата за изграждане на второ за областта регионално сметище.
- Има ли и други сериозни проблеми, за които не знаем?
- Друг сериозен проблем са нерегламентираните сметища, на които и фирми и граждани изхвърлят незаконно отпадъци. Използвам възможността да успокоя фирмите, таксата за ползване на депото не се е повишила от минали години, така че изхвърляйте само на законното сметище!
- Имате ли да споделите с нас нещо оптимистично за финал?
- Може би само това, че вече екип на „Еконекст", заедно с еколозите на общината, вече работи по създаването на съвместни еко проекти. Финансирането на въпросните проекти ще бъде от МОСВ и други източници и няма да натовари по никакъв начин общинския бюджет, а напротив ще донесе приходи, които ще се изразходват целево за подобряването на екологичната ситуация в района.
Долина
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Фирма за почистване набира персонал за лятото / подходящо за ученици
Професионално почистване Лиди Лотос търси сезонни помощници от Казанлък за почасова работа през летния сезон....
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...