Благодарение на финансовата възможност, предоставена ни от DFID към Британското посолство в София съумяхме да организираме още 3 групи средношколци към предварително планираните 2 такива, по проекта “Партньорство Казанлък 2003” за участие в модула “Мотивация и обучение на ученици от горен курс на казанлъшки средни училища за започване на работа след завършване на образованието си”.
От първоначално заявилите желание за участие (общо за 5-те групи) 144 ученика, обучението завършиха 129. Високият процент, около 90%, показва реалния интерес и мотивация на учениците към тренинга. Участниците и в петте обучения бяха от всички казанлъшки средни училища, от различен социален, етнически и религиозен произход. Както беше отбелязано и от специалистите по управление и развитие на човешките ресурси от JICA, младежите демонстрираха висока активност, техническо въображение и креативно мислене.
За оценка на обучението беше предложена петобална оценъчна система. Средната аритметична оценка на удовлетвореност от обучението в крайна сметка е много добър 4,86. Впечатлението е, че младите хора като цяло са изпитали висока степен на удовлетвореност от предложеното съдържание на тренинг-обучението, научили са полезни за тях неща и са повишили в значителна степен мотивацията си за бъдещо реализиране на пазара на труда в България.
Всички участници в групите, без изключение, проявяват готовност да се включат в подобни проекти с насоченост към тяхната подготовка за т.н. “реален живот”, за тяхната трудова реализация в по-близък или далечен времеви план.
Ето защо считаме, че трябва с всички сили и при всяка появила се възможност да помагаме на младежите и девойките от Казанлък да се усъвършенстват, да добият нови полезни знания и умения.
Бъдещето им принадлежи. Те са тези, които ще ни наследят и развият сътвореното от нас за поколенията напред. Да им помогнем, каквото и да ни струва като време и средства.
инж. Стефан Папукчиев