Миналата седмица Казанлък бе домакин на двудневен семинар по проекта “Възраждане на Казанлък”. Разработката е съвместно дело на Община Казанлък и Японската агенция за международно сътрудничество JICA /Джайка/.Дискусиите бяха водени от ръководителя на проекта Кен Кавасаки и неговия земестник - Хаяо Тешима. Близо 65-те участници - ресторантьори, хотелиери, представители на частния бизнес в сферата на туризма, предприемачи, младежки и неправителствени организации, занаятчии, фермери дискутираха варианти и инициативи, които да превърнат Казанлък и Розовата долина в атрактивно и привлекателно място за развитие на селския и културен туризъм. По време на форума участниците споделиха общите проблеми, съпътстващи туристическия отрасъл в страната и по-специално развитието на селския туризъм. Обменени бяха ценни идеи и практики. По време на форума стана ясно, че за тазгодишния празник на розата в Казанлък ще бъдат поставени нови указателни табели, посочващи най- интересните за туристите обекти и места за посещение.
Представителите на занаятчийската гилдия в града настояха Общината да помогне на младите занаятчии, художници и творци в организирането на постоянна експозиция за популяризиране на местните традиции и занаяти, както и в уреждането на арт пазари, на които туристите да могат да закупуват направо от майсторите направеното от тях, както и да им бъде дадена възможност самите те да участват в направата на даден сувенир или друго изделие.
Казанлък да има свой собствен подробен туристически сайт, настояха още занаятчиите. Създаването на местна Задруга на майсторите на художествените занаяти, която да подпомага осъществяването на тези идеи, препоръчаха творците. В общината липсват опит, организация и концепция за развитието на селския туризъм, отчетоха участници във форума. Според предприемача Иван Добрев е наложително създаването на общинско сдружение за развитие на туризма. Членовете му трябва да изработят и предложат за обсъждане цялостен проект за развитието на туризма във всяко едно селище от района.
Липса на гъвкава ценова политика в местните хотели, остаряла и неатрактивна база в казанлъшкия музей на розата, която не отговаря на търсенето и големия туристически интерес, липса на подходящи около града розови градани, липса на постоянно действаща демонстрационна дестилерия в Казанлък, са само малка част от отправените на семинара проблеми и препоръки за развитието на Казанлък и неговото възраждане като атрактивен център за селски и културен туризъм.
“Казанлък е град с много възможности. Трябва вие, всички заедно, със собствени сили да измислите вашия собствен танц”, така обобщи направените предлоежения и посочени слабости Кен Кавасаки- ръководител на проекта за възраждането на Казанлък.
Симпатичният японец отправи препоръката си след многозначителен и жив разказ за произхода и магията на японските танци.