14:44 | 02 декември 04 1882

От януари 2005 година Общината ще управлява местните данъци и такси

От първи януари 2005-та година Община Казанлък поема администрирането на такса “Битови отпадъци” заедно с администрирането на местните данъци.
За целта кметът Стефан Дамянов ще подпише Споразумение за възлагането на данъчните правомощия по чл.237, ал.3 и 4 от Данъчно-процесуалния Кодекс с главния данъчен инспектор Николай Попов. Този вариант бе одобрен от Общинския съвет в Казанлък, след общо 3 направени предложения от кмета.
Решението на местния парламент е събразено с препоръките и подготвената обща рамка от Смесената работна група от Националното сдружение на общините в РБългария и Главната данъчна дирекция. Според последното “е неефективно разделяното на данъка върху недвижимите имоти от такса “битови отпадъци”.
 Общината в Казанлък ще е поредната в страната, която ще сключи Споразумение за управление на местните данъци и такси с Главната Данъчна дирекция. До момента 14 общини от всичките 263 са подписали подобни споразумения. Това означава, че от следващата година всички местни данъци ще се на пряко подчинение на общината, нейни ще са и служителите, които ще се грижат за тяхното събиране.
По предварителна информация това ще са 12 от досегашните данъчни служители от местното ДП.Според вносителя на предложението - кмета Стефан Дамянов, с новата организация по събирането и администрирането на местните данъци и такси, ще се осъществява по-стриктен конторл на задълженията, ще продължи финансовата децентрализация, възможността на органите на местно самоуправление да избират самостоятелно способите за отделянето на таксата за битови отпадъци, гарантиране на редовни постъпления в хазната, пълен достъп до информация за сделките с недвижими имоти, възможност за актуализация на данъчните декларации на гражданите, справедливо облагане с местни данъци и такси, освобождаване или намаляване на тези данъци за определени категории граждани в неравностойно социално положение, освобождаване от такси и други.
Наред с тези облекчения за гражданите реформите и преструктурирането на данъчните дирекции в страната и в частност в региона ще засегнат и собствениците на 11-те хиляди фирми, регистрирани в района на Казанлък, техните служители, десетките счетоводители и счетоводи къщи, които ги обслужват.
От първи януари идната година централизирано в областния град, в нова сграда в началото на града, ще бъдат централизирани дейностите по регистрацията на фирмите, едноличните търговци, данъчните ревизии, проверки и оперативен контрол, събирането на данъците. При тази централизация 38 от работещите сега 59 служители в Данъчно подразделение - Казанлък ще преминат на работа в Стара Загора. В специално писмо до тях от юли тази година министърът на финансите Милен Велчев посочва, че “поради ограничения бюджет не могат да се осигурят допълнително средства за пътни разноски, но същевременно продължаваме да търсим вътрешни резерви за обезщетяване на засегнатите служители”.
В писмото си Велчев припомня, че “водещ принцип за данъчната администация е, че хората са най-ценният ресурс и независимо от необходимостта от реформи, те трябва да бъдат запазени”.
Въпреки това, голяма част от служителите в ДП –Казанлък изправени пред неизбежната алтератива да плащат по 100-тина лева пътни разонски месечно,или си намериха вече нова работа, или са в процес на търсене на такава. Преструктурирането ще засегне и 400-500 счетоводители на свободна практика, служители в счетоводни къщи с контакти в Данъчното подразделение, които ще са принудени ежеднево да пътуват до областния град, за да обслужват данъчно фирмите, за които работят. Освен прекия дискомфорт и забавянето на услугите, това ще доведе и до оскъпяването им, заяви за “С” представител на Съюзната организация на счетоводителите в Казанлък. Сериозен е рискът и от загубване на важна инфорамция или дела по време на преместването на данъчните сектори и архив в новата сграда в Стара Загора. Това често води след себе си и до невъможността да бъде наказан нарушителя, след като се погуби съответният документ. Не по-малко рискове крият и т.н. на данъчен жаргон “автомодеми”, специализирани автомобили, които в края на работния ден ще транспортират в данъчната дирекция в Стара Загора събраната документация в Казанлък от местните фирми. Заради предстоящите затруднения голяма част от регистрираните в Казанлък фирми наемат вече старозагорски счетоводители, които да ги обслужват, заради по-силното им лоби пред тамошните данъчни органи. Дългогодишни данъчни служители съзират в реформата и опити за прикриване на корупция и концентрирането й по по-високите етажи на институцията.
Очертаващите се предстоящи трудности както за бизнеса в района, така и за гражданите и в частност служителите в данъчната служба в Казанлък станаха повод за специално писмо от Съюзната организация на счетоводителите, Сдружението на частните превозвачи, работодатели, общественици и отделни граждани до министъра на финансите Милен Велчев. Писмото бе предшествано и от протестна подписка, в която над 3 хиляди казанълъчани настояха за запазването на Данъчната служба в Казанлък поради огромните размери на града, спецификата на местните фирми и високите обороти и износи, които правят.
С реформата в сферата ни приравниха към Ивайловград, категоричен е бивш данъчен служител, пожелал анонимност. Според него от това губи целият град. Не е нормално във време, в което се говори за газифициране на Казанлък, само за година клоновете на местните банки да са се увеличили с 10, да се елиминира едно от важните звена за приходите в района.
Писмо, с настояване за конкретни отговори на свършеното с цел запазване на местната Данъчна служба връчиха счетоводители и граждани на кмета Стефан Дамянов по време на една от редовните му срещи-отчет за свършеното в първата година от неговия мандат.
Да съхрани местната данъчната служба в Казанлък бе едно от предизборните обещания на Стефан Дамянов.
От първи януари 80% от данъчното обслужване на фирми и граждани ще е изнесено в областния град. Билетът до там в двете посоки е 4 лева. Засега.
Деляна Бобева
Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Японски вишни ще посрещат жителите и гостите на Павел баня

6514 | 17 април 2025

Скандал в Овощник завърши със съборена ограда и изпочупени прозорци

4907 | 22 април 2025

Великденски благотворителен базар в Математическата гимназия събра 1 822 лв. за лечението на Таня Мечкова

4503 | 18 април 2025

Утре казанлъчани обсъждат с управата промените в наредбата за облика на градските пространства и сгради

4394 | 16 април 2025

Задържан е мъж, изпочупил огледалата на автомобили в Източното на Казанлък

4013 | 16 април 2025

Въвеждат входна такса за посетителите на могилата „Оструша“ край град Шипка

3787 | 16 април 2025

76-годишен самокатастрофира в Казанлък

2571 | 22 април 2025

Учениците на ПГЛПТ се срещнаха с успешни бивши възпитаници на гимназията

2535 | 21 април 2025

Министър Митов от Плевен: Случаи като този от Казанлък са срам, в редиците на МВР има нужда от преподреждане

2335 | 16 април 2025

Празнично великденско хоро събира казанлъчани на площада навръх Възкресение Христово

1478 | 18 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак