10:23 | 19 ноември 04 1919

Пансион в Крън ще приюти будни младежи - мюсюлмани с тежка житейска съдба

Масивната двуетажна тухлена къща на улица “Бузлуджански конгрес”№ 9 в село Крън по нищо не издава, че само след година това място ще се превърне във втори дом за около 30-тина младежи мюсюлмани от района.
Няма и как да се сбърка къщата. За крънчани тя е “къщата на Метката”, турчин, изселил се преди много години в южната ни съседка.

От няколко месеца имотът от декар и 300 квадрата, заедно с къщата, е закупен от Районното мюфтийство в Хасково за сумата от 20 хиляди лева, твърди Танер Ахмед.
Според местни жители обаче, за имота са борени 25 хиляди евро.
От пет месеца със заповед на хасковския районен мюфтия Фаик хаджи Мурад Танер Ахмед е назначен за управител и учител по Коран и Керим в бъдещия пансион за младежи от бедни семейства и сираци, които желаят да продължат образованието си, но нямат средства за това. Негова е задачата да превърне пустеещата сега масивна къща в уютен пансион. За целта архитект от района вече работи по проекта на новата обновена сграда, към която ще се изградят допълнителни постройки.
Целта на бъдещия пансион е да подпомага будните младежи, чиито семейства или тежка житейска съдба не позволяват да продължат образованието си.
В пансиона те ще получават храна, облекло, дребни лични суми, транспорт до училищата, в които се обучават.
Времето, прекарано в пансиона ще се използва

максимално полезно

за тяхната допълнителна подготовка, категоричен е Танер Ахмед, който ще ръководи учебния процес. Компютри, английски език, помощ по светските предмети и два часа дневно Коран и Керим ще са останалите занимания на пансионерите, които обаче няма да бъдат подговяни за ходжи, уточни хасковският районен мюфтия Фаик хаджи.
“Целта ни е такива пансиони за подпомагане на бедните, но талантливи наши младежи, завършили средни училища, да се изградят и в други райони на страната, разказва мюфтията. Освен в Крън, пансиони ще има и в Казанлък, Хасково, Пловдив, Чирпан, Стара Загора. Такъв има вече в Момчилград. Те ще се издържат основно със средства на щедри и имотни бизнесмени както от България, така и от Турция. В помощ на каузата ще бъдат привличани и крупни турски инвеститори в страната и района.
За целта вече се работи по въпроса за създаването на специално сдружение /фондация/, което ще има свое управително тяло. То изцяло ще ръководи и финасовите дела на пансиона. Сдружението ще е под прякото ръководство на районния мюфтия.

В региона има много добри хора

с възможности, за които да помагат, е въпрос на престниж, уточни Фаик хаджи Мурад, който предпочете да не назовава конкретно благодетеля, дал средства за закупуването на сградата в село Крън.
Според местни жители това е отдавна изселил се в Турция, но много богат човек, родом от Хаджи Димитрово. Първоначалната идея е този пансион да се създаде там, но от мюфтийството не намерили подходяща сграда.
Назначеният от мюфтията упревител на пансиона Ахмед е 26- годишен, русенец, възпитаник на Полувисшия ислямски институт в Истанбул.
В пансиона дом и помощ ще намерят и по-малки ученици –от 6-ти до 12-ти клас. Капацитетът му ще е за 30 младежи.Срещу 250 лева месечна заплата Танер Ахмед ще отговаря за учебния процес, стопанството и за няколкото бъдещи учители и възпитатели в пансиона.
Заради новата си работа и предизвикателствата, които намира в нея, изоставя досегашната си служба в Айтос, където е заместник на тамошния районен мюфтия. В Крън го приемат радушно, а в местното джамийско настоятелство дори виждат в него нова надежда. Осигуряват му дом, дърва за зимата и перспектива за работа. Поверяват му да води летните курсове по Коран на децата от Крън и съседното село Хаджи Димитрово. Танер сега е щастлив, защото е успял да посвети във вярата близо 80 деца от двете села. Горд е с произхода си- осъществил е семейната мечта-да се посвети на религията.
С родителите си се изселва в Туция през 1990 година и остава там цели седем години. Така обяснява и разваления си български език.

"Ако ме питате

дали съм от онези, другите ходжи, които имат вече печална слава в Крън, не съм”, отсича младият имам и уточнява, че завършилите в турски духовни институти имат светски възгледи по отношение на исляма. И на това ще учат и учениците в пансиона.
“Чух за това от хора в селото. Не е моя работа да следя кой чий имот купува. Пазарът е свободен. Ако всичко е съобразено със закона и ще е в помощ на хората, нека да стане”, е коментарът за бъдещия пансион на кметицата на село Крън Даниела Пчеларова.
Добро ни е окото за тази работа, отсича и Незим Шефки Неджиб, председател на Джамийското насотятелство в Казанлък.
Деляна Бобева

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Вижте всички кандидатки за Царица Роза 2025

8973 | 23 април 2025

Скандал в Овощник завърши със съборена ограда и изпочупени прозорци

6214 | 22 април 2025

Иван Гитев със страхотна игра в “Стани богат“. Участието му продължава и тази вечер

5360 | 25 април 2025

Д-р Неделчо Маринов е новият областен управител на Стара Загора

4677 | 23 април 2025

76-годишен самокатастрофира в Казанлък

4382 | 22 април 2025

“Български пощи“ започват обмяната на левове в евро

3699 | 23 април 2025

Силно земетресение разлюля Турция, усети се и в Казанлък

3415 | 23 април 2025

Учениците на ПГЛПТ се срещнаха с успешни бивши възпитаници на гимназията

2942 | 21 април 2025

В Казанлък започна мащабното събитие „Дни на иновации за защита на природата от пожари“

2230 | 24 април 2025

Полицията се е отзовала на четири сигнала на домашно насилие в Казанлък, Шипка и Скобелево покрай Великден

1931 | 22 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак