07:54 | 12 ноември 04 2346

Будният, трудолюбив и скромен даскал Димитър Андреев

Димитър Андреев е роден в Свиленград, в еснафско семейство на 27 септември 1864г. След като завършва начално образование в родния си град, той учи три години в българската гимназия “Д-р Петър Берон” в Одрин. Силно влияние върху него оказват учителите, сестра му и брат му, Вела Живкова Благоева и Георги Живков. Баща му умира рано и няма кой да издържа семейството, това принуждава Димитър да напусне гимназията и да се пазари за учител в близкото до Свиленград село Чермен. По това време селото се управлява от един чифликчия турчин. Той посяга не само върху имотите на местните българи, но и върху честта на техните деца. Възмутен от това варварство, младият учител научава черменци да се оплачат и им пише заявление. Научавайки за това , беят нарежда на свои хора да убият даскала.
Тогава Андреев

забягва за Казанлъшко

където знае, че ще бъде открито педагогическо училище от румелийското правителство и се търсят курсанти за него. Това е през есента на 1883-та година. Явява се на приемен изпит, издържа го с отличен и получава областна стипендия. С отличие изкарва и тригодишния курс на училището. През септември 1888г. е открито опитно образцово начално училище при педагогическото и Андреев е назначен в него. Като образцов учител той работи 39 години - от 1 септември 1888г. до 14 септември 1927г. Буржоазната власт го освобождава от длъжност по старост без каквато и да било благодарност за дългите години творчески учителски труд.
По повод 100 годишнината на Димитър Андреев, Георги Дочев си спомня: “При дядо Андреев съм хоспитирал и практикувал като педагогист, а след това цели 26 години работихме с него при пълна колегиалност. Рядко в живота си съм срещал тъй трудолюбиви и добросъвестни учители като даскал Андреев. До старост той идваше пръв в училището и беше винаги между учениците си, зает с грижи за тяхното обучение и възпитание. През дългата си 39-годишна служба едва ли бе отсъствал 39 дни от училище. И то само поради сериозно заболяване. Не веднъж съм го виждал с обвит в шал врат, пресипнал, кашлящ, хремав, дошъл на училище, “за да не губят децата”.
Големи заслуги Димитър Андреев има към методиката

в развитието на началното образование

Заедно с Иван Бракалов той усъвършенства писочетния метод за начална грамотност и чрез възпитаниците на Казанлъшкото педагогическо училище той се разпространява в България.
С Борис Митов - естественик, Андреев създава учебници по естествознание, и по математика с математика Иван Куюмджиев. С Димитър Игнатов съставят буквар за първокласниците и ръководство по нагледно обучение за учители. За ония времена въпросните учебници и ръководства се оказват удачни помагала за началните учители.
Димитър Андреев е един от първите разпространители на обучението по ръчен труд – картонаж, по което изкарва двумесечен курс в гр. Кур, Швейцария. Години наред той предава своите знания и умения на учениците в образцовите отделения, на педагозите, които са завършили и практикували при него.
Димитър Андреев е и първият учител- логопед. В продължение на две години той организира безплатно лечение за заекващи деца.
През 1980г. в Казанлък Димитър Андреев със свои колеги създават научното дружество “Отец Паисий”, чиято цел е издаване и разпространение на детска педагогическа литература. Дружеството издава едно от първите детски списания в България -–“Младина”, което просъществува 16 години. Димитър Андреев е член на ръководството на дружеството и участва в редактирането на списанието. Има направени редица преводи на руски и френски език. Дружеството издава редица негови преводни детски книжки с приказки, разкази и смешки, както и книгата “Училището през XXI век”.

Съвместна рубрика на в.”Седмица” и библиотека “Искра

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Кметът Иса Бесоолу гостува на 100-годишната баба Мария от с. Осетеновo

5748 | 14 април 2025

Японски вишни ще посрещат жителите и гостите на Павел баня

5565 | 17 април 2025

Утре казанлъчани обсъждат с управата промените в наредбата за облика на градските пространства и сгради

4219 | 16 април 2025

Задържан е мъж, изпочупил огледалата на автомобили в Източното на Казанлък

3844 | 16 април 2025

Великденски благотворителен базар в Математическата гимназия събра 1 822 лв. за лечението на Таня Мечкова

3728 | 18 април 2025

71-годишен водач се блъсна в крайпътно дърво в западната част на Казанлък

3699 | 14 април 2025

Въвеждат входна такса за посетителите на могилата „Оструша“ край град Шипка

3594 | 16 април 2025

Задържани са двама мъже, нанесли побой на 50-годишен в село Шейново

3002 | 14 април 2025

БМВ се преобърна край Мъглиж

2640 | 15 април 2025

Пореден случай на агресия, 30-годишен мъж от Копринка е с лека телесна повреда

2591 | 14 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак